V Ružinove na Trnávke pribudne nová škôlka pre 80 detí

918

V Ružinove pribudne úplne nová škôlka pre 80 ružinovských detí. Nachádza sa na novom sídlisku Ovocné sady.

Ružinov ju získava za mimoriadne výhodných podmienok. „Pred štyrmi rokmi som u nás ako asi prvý starosta na Slovensku navrhol a presadil pravidlo, že ak nejaký developer stavia väčší projekt a urobí v ňom škôlku, sme ochotní ju ako mestská časť odkúpiť – ale maximálne za polovicu preukázateľne vynaložených nákladov. Čiže časť developerského poplatku, ktorý stavebník povinne platí, vezmeme, a kúpime zaň škôlku s 50 % zľavou. Toto bude prvá škôlka, kde takto naozaj ušetríme, dokonca pri raste stavebných nákladov aj viac,“ približuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

Škôlka je mimoriadne priestranná, moderne zariadená, so skvelou kuchyňou, nábytkom, krásnym vonkajším areálom. Rekuperácia vzduchu, exteriérové žalúzie, parkovanie. A architektom navrhnutý nábytok na mieru.

Otvorenie škôlky bude zrejme niekde koncom prvej polovice budúceho roka. „Ešte musíme dotiahnuť papiere, zohnať učiteľov a podobne – hlavný dôvod, prečo to nemôžeme urobiť hneď, je ale rozpočet a finančná neistota. Ročná prevádzka takejto škôlky stojí okolo 300 tisíc eur, rodičia z toho platia okolo 10 %, zvyšok ide z bežného rozpočtu mestskej časti. A kvôli rôznym balíčkom, ktoré štát rozdáva a berie ich z rozpočtov obcí, jednoducho nedokážeme škôlku plnohodnotne odfinancovať hneď od marca, aj keď by sa dovtedy teoreticky dala zvládnuť byrokracia, aj zohnať personál. Budeme sa snažiť spustiť ju čo najskôr aspoň v “skúšobnej” prevádzke, plnohodnotne určite od 1. septembra,“ dodáva starosta.

Zdroj: Martin Chren-starosta Ružinova