V Ružinove pribudli ďalšie domčeky na prezimovanie ježkov

675
Domček pre ježkov

V bratislavskom Ružinove pribudli ďalšie domčeky slúžiace na prezimovanie ježkov. Naplnené sú ručne nahrabaným lístím z javorov a platanov. Aktuálne sú rozmiestnené v siedmich lokalitách. Na niektorých pokojných miestach, bez masového pohybu ľudí, pre ne mestská časť zároveň ponecháva kôpky nahrabaného lístia.

„V Ružinove si veľmi vážime prírodu, ktorú máme aj na našich sídliskách. Jedným z našich susedov sú aj ježkovia, ktorí sa na našich sídliskách nachádzajú naozaj v hojnom počte,“ uviedol pre TASR starosta Ružinova Martin Chren.

K dvom domčekom z minulého roka, teda v parku Ostredky a na Rohlíku, pribudlo ďalších päť. Nachádzajú sa v parku A. Hlinku, pri detskom ihrisku na Hraničnej ulici, v parku Pavlovičova, v parčíku Haburská/Tokajícka a v Rapošovom parku na Trnávke.

„Domčeky sú vyplnené veľmi starostlivo pohrabaným lístím zo stromov javor a platan. Je také polosuché, slúži na zazimovanie ježkov,“ poznamenal Chren.

Na miestach, ktoré sú vzdialenejšie od väčšieho pohybu ľudí, nechávajú zároveň zamestnanci Ružinovského podniku z pohrabaného popadaného lístia voľne ponechané kôpky lístia pre tých ježkov, ktorí si podľa starostu „nenájdu novú bytovku, kde by sa mohli ukryť“.

Mestská časť okrem toho už v lete začala rozmiestňovať aj napájadlá pre ježkov. Ovlažiť sa okrem nich môžu aj veveričky či iné zvieratá z parkov. Napájadlá obyvatelia pravidelne napĺňajú vodou.

Domčeky na prezimovanie ježkov vytvorila napríklad aj mestská časť Petržalka. Ich výrobu zabezpečila zo zostatkového materiálu, a to vyradených paliet vystlaných potrebným prírodným materiálom. „Teplotné výkyvy a rekordy, ktoré ukázal tretí októbrový týždeň, majú dosah ako na ľudské, tak i zvieracie biorytmy. Aj preto sa čoraz častejšie stáva, že sa ježkovia namiesto spánku vystresovaní potulujú nielen po uliciach,“ podotkla samospráva.