Vedeli ste, že do chaty na Slnečných jazerách bol zamurovaný železničný vagón, a nie hocijaký?

753

Málokto vedel, že do chaty na južnej strane Slnečných jazier je zamurovaný železničný vagón, a nie hocijaký. Majiteľ chaty ponúkol vozeň Železničnému múzeu Slovenskej republiky. Najprv sa predpokladalo, že pôvodne patril do súpravy prezidentského vlaku T. G. Masaryka, pretože vozeň do  začiatku 70. rokov XX. storočia slúžil vláde ČSSR na  reprezentačné účely. Podľa čísla podvozku sa však zistilo, že vagón bol vozňom č. 9 vlaku Miklósa Horthyho zvaný Turán, ktorý sa v závere II. svetovej vojny ocitol na českom území a  bol skonfi škovaný povojnovou vládou ČSR. Vo vozni je kuchyňa, tri spálne a jedáleň so stolom pre osem osôb.

Zamurovaním bol vagón ideálne zakonzervovaný a donedávna bol najzachovalejším vozňom súpravy Turán. Žiaľ, interiér bol značne poškodený nedávnymi nájazdmi vykrádačov a bezdomovcov. Nemý svedok histórie XX. storočia sa 21. decembra 2020 vydal na cestu do Železničného múzea v Budapešti, kde bude zrekonštruovaný podľa pôvodnej technickej dokumentácie, a stane sa súčasťou jeho expozície. Aj Mestské múzeum v Senci si príde na svoje. Do jeho zbierky pribudne zrekonštruovaná časť nábytku, prípadne nejaká súčasť technického vybavenia vozňa.

Všetky náklady demontáže a prepravy sú hradené z  rozpočtu Ministerstva ľudských zdrojov Maďarska. Celú zložitú logistickú operáciu riadil železničný nadšenec nezištne spolupracujúci so  Železničným múzeom SR László Darázs v  súčinnosti s Mestským múzeom v Senci a s príslušnými odbormi mesta Senec.

Zdroj: Senčan