Vedeli ste, že Petržalka má Lúku vďaky?

2186

Iba kúsok od Malého Draždiaka a Starhradskej ulice sa nachádza miesto, ktoré má tak trochu záhadný názov – Lúka vďaky. Znie to poeticky, no vysvetlenie je prozaické – lúka sa tak volá preto, že sa tam každoročne sadí strom venovaný významnej osobnosti.

Táto tradícia vznikla v roku 2009 a jej zakladateľom je občianske združenie Za zeleň Petržalky. Prvý strom dali vysadiť na počesť herca Ladislava Chudíka. Lúka je vďaka týmto pamätným stromom pestrá, pretože ku každej osobnosti prináleží iný druh. Stromy sú na lúke sadené každoročne vždy na výročie Nežnej revolúcie, teda 17. novembra. Osobnosti, ktorým sú stromy venované, sa významnou mierou podieľali a podieľajú na kultúrnom a spoločenskom živote Petržalky a nielen nej. Aj preto ide o takzvané stromy vďaky.

Tento projekt je najmä prejavom úcty k tým, ktorí si to zaslúžia, ale zároveň má v danom prostredí svoj estetický rozmer a v konečnom dôsledku aj ekologický.

Doposiaľ sa na Lúke vďaky vysadili stromy týmto osobnostiam: dub herca Ladislava Chudíka (2009), lipa lekárky Evy Sirackej (2010), jaseň kňaza Antona Srholca (2011), jarabina herečky Emílie Vášáryovej (2012), javor mliečny spisovateľa Daniela Heviera (2013), vŕba biela speváčky Mariky Gombitovej (2014), brest herca Milana Lasicu (2015), hruška planá trénerky krasokorčuľovania Hildy Múdrej (2016), orech čierny historika a spisovateľa Pavla Dvořáka (2017), borovica čierna sochárky Jaroslavy Šickovej Fabrici (2018).

Zdroj: Petržalka