Vianoce v meste rozžiaria dve vyzdobené električky

738

Už po dvanástykrát Dopravný podnik Bratislava (DPB) spríjemní cestujúcim advent a vianočné sviatky. Centrom mesta budú jazdiť až dve vianočné električky na špeciálnej linke so symbolom vločky (❄). Vyzdobené vozidlá ostanú v premávke do Troch kráľov (6.1.2023).

Tento rok sa obyvatelia a návštevníci Bratislavy môžu tešiť rovno na dve vozidlá. Prvým bude historická električka T2 (#215), ktorá je dekorovaná v tradičnom vianočnom duchu. Zdobia ju zelené vetvy čečiny, vianočné ozdoby, vianočné vence a množstvo svetelných reťazí. Tie sa postarajú o príjemnú sviatočnú atmosféru.

„K vianočnej atmosfére v hlavnom meste patrí aj vianočná električka, je to už tradícia a obľúbená atrakcia. Tento rok budú vypravované dva typy vozidiel, každé špeciálne vyzdobené a bohato vysvietené. Veríme, že na svoje si prídu všetci priaznivci mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, obyvatelia mesta aj návštevníci. Na jazdu bratislavskými vianočnými električkami všetkých srdečne pozývam. Želám všetkým obyvateľom Bratislavy šťastné a veselé Vianoce,“ uviedla Tatiana Kratochvílová, 1. námestníčka primátora Bratislavy.

K Vianociam v meste už neodmysliteľne patrí aj vianočná električka. Jej žiara z vianočnej výzdoby je neprehliadnuteľná. Túto sezónu ostávame verní tradíciám, preto ma teší, že vypravíme opäť aj jedno historické vozidlo, ktorým potešíme nielen deti, ale aj dospelých. Pozývam všetkých cestujúcich, aby sa prišli previezť a nasať vianočnú atmosféru mesta aj zo sedadiel oboch vianočných električiek,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Druhou električkou je kĺbové vozidlo K2G (#7085), ktorého vzhľad je unikátnym výtvorom slovenských dizajnérov zastrešených umeleckým projektom Biela noc. Z vonkajšej strany na prvý pohľad upúta netradičná zrkadlová fólia so sériou autorských vločiek odkazujúcich na medziľudské vzťahy, jedinečnosť okamihov a rôznorodosť. Vizuál rozžiaria svetelné reťaze i nadrozmerná svetelná vločka v zadnej časti interiéru vozidla vyrobená špeciálne pre túto príležitosť. Svojou jednoduchosťou a impozantnosťou dominuje celému vnútornému priestoru.

Festival Biela noc spolu s grafickou dizajnérkou Miškou Chmelíčkovou pripravil vizuálny koncept s témou rôznorodosti a inakosti, ktoré sú momentálne v našej spoločnosti veľmi dôležité a potrebné, a ktoré sú reprezentované cez rôzne stvárnenia vianočných vločiek našich vizuálnych umelcov, ilustrátorov, grafikov a dizajnérov. Jednotlivé príbehy a posolstvá autorov sú intenzívne prepojené vizuálnym prvkom –  zrkadlovým, ľadovým povrchom električky, v ktorom sa zrkadlia postavy a tváre nás všetkých, čím sa stávame prirodzenou súčasťou tohto príbehu,“ dodala Zuzana Pacáková, riaditeľka festivalu Biela noc.

Obe električky budú v premávke na linke ❄ od 11. decembra 2022 (nedeľa) do 6. januára 2022 (piatok). Denne budú jazdiť okružnou trasou centrom mesta, a to: Jesenského – Nám. SNP – Kapucínska – nábrežie – Jesenského, pričom po trase obslúžia všetky zastávky. Počas dní 24. a 25. decembra 2022 (sobota a nedeľa), aj 1.1.2023 (nedeľa) nebudú vianočné električky premávať. Preprava cestujúcich bude v týchto vozidlách bezplatná. 

Cestovný poriadok linky (❄) NÁJDETE TU.

Foto: Vianočná električka v Bratislave