Vicežupan Juraj Štekláč: Neťahajme do očkovania politiku

779
Juraj Štekláč

Naša krajina spravila jednu veľkú chybu. Dovolila, aby sa pandémia COVID-19 a v rámci nej aj očkovanie proti COVID-19 stali predmetom politického boja. Namiesto zjednotenia sa pri jej riešení sú tu politické mítingy strán, kde sa neočkuje, a politické mítingy strán, kde sa očkuje. Oboje je nesprávne.

ňOčkovanie je nepolitický nezávislý zdravotný úkon, ktorým sa ma predísť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivca, ale pri dostatočnej zaočkovanosti aj v celej spoločnosti.

Nie je to absolútne riešenie, vírus len tak nezmizne, ale zamedzíme jeho agresivite. Je to riešenie, lebo iné reálne pri COVID-19 medicína zatiaľ nepozná.

Očkovať sa má človek pre zdravie, pre nič iné.

Naše staré mamy kedysi chodili k lekárovi až vtedy, keď niečo bolelo. Vtedy už ale obvykle bolo neskoro… Tak dostala medicína ambíciu zisťovať ochorenia ešte skôr, ako začnú spôsobovať ťažkosti, lebo vtedy sú ešte riešiteľné. Tak prišli preventívne prehliadky.

Najlepšie riešiteľné ochorenie je však to, ktoré človek nikdy nedostane. A to je aj snaha očkovania. Možno niekedy v budúcnosti sa budú dať predpovedať ochorenia na 20 rokov dopredu, ale nateraz to nevieme. Nevieme dopredu, kto aké ochorenie dostane, a či bude mať pri ňom faktor šťastia. Sú takí, čo sa na neho spoliehajú a sú takí, čo nie.
Asi preto sa aj jedni zaočkovať dali, iní nie. Treba to zobrať s rešpektom a neťahať do toho politiku, lebo úctu a dôstojnosť si zaslúži každý človek.

A práve o to sa aj my v očkovacom centre snažíme…

Juraj Štekláč
(autor je podpredseda Bratislavského kraja pre zdravotníctvo)