Vo Vrakuni vypukol požiar

4803

Požiar je už pod kontrolou. Zasiahol stajne aj autovrakovisko.

Bratislavskí hasiši od sobotňajšieho poobedia zasahujú v mestskej časti Vrakuňa. Požiar zachvátil autovrakovisko a budovu stajne s rozlohou desať krát 100 metrov. Do terénu vyrazilo viac ako 80 profesionálnych hasičov zo všetkých bratislavských staníc a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Most pri Bratislave, Prievoz a Podunajské Biskupíc, ktorí sa snažia požiar lokalizovať. Starosta Vrakune Martin Kuruc v tejto súvislosti žiada ľudí, aby dávali pozor a neohrozovali svoje zdravie. „Behajú v okolí splašené kone z blízkeho žrebčína, tak dávajte pozor aj na ne.“

Hliadky dopravnej polície zabezpečujú odklon dopravy, kde asistujú aj ďalšie zložky bratislavskej polície.

Aktualizované 17:44

Rozsiahly sobotný požiar v areáli stajní v bratislavskej Vrakuni, ktorí sa následne rozšíril aj na blízke autovrakovisko, sa hasičom podarilo lokalizovať. Jeho uhasenie však môže trvať ešte niekoľko hodín. Zo zasiahnutého územia sa podarilo dostať do bezpečia 32 koní, požiar si nevyžiadal zatiaľ žiadne zranenia. Na tlačovom brífingu to uviedol Marián Bugár, veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy.

„Požiar je pod kontrolou. Bude trvať však niekoľko hodín, kým sa nám ho podarí skrotiť, keďže je zasiahnutá veľká kopa pneumatík, ktoré sú uložené na sebe. Tie musíme následne s ťažkou technikou po tom, ako sme ich pokryli ťažkou penou, celé popremiestňovať a prevzdušniť, aby sme ich dokázali uhasiť,“ skonštatoval Bugár s tým, že hasiacich látok aj pracovných síl je dostatok.

Ako ďalej zdôraznil, včasným zásahom a spoluprácou so zamestnancami areálu sa podarilo uchrániť pred požiarom 32 koní, ktoré sú momentálne v bezpečí. Pozitívom podľa neho je tiež, že doteraz nebola zranená žiadna osoba. „Čo je vzhľadom na silný vietor a rozsiahly požiar potešujúce,“ doplnil.

Na mieste je tiež zisťovateľ príčin požiaru, ktorý predbežne cudzie zavinenie vylúčil. Predmetná príčina požiaru je podľa Bugára v štádiu vyšetrovania, keďže sú stále vypočúvaní zamestnanci areálu, ako aj tí, ktorí požiar ohlásili. Predbežná škoda bola vyčíslená na 10.000 eur, konečná škoda však môže byť omnoho vyššia.

„Mali sme veľké šťastie v nešťastí, že vietor fúkal ‚správnym smerom‘. Nikto nie je zranený, v poriadku sú aj všetky zvieratká,“ píše na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc s tým, že stajne v Lieskovci, v Moste pri Bratislave a Závodisko Bratislava ponúkli okamžite pomoc pri ustajnení koní. Starosta zároveň opätovne vyzýva ľudí, aby sa správali zodpovedne a nepridávali prácu záchranným zložkám. „Hasič, ktorý musí doslova strážiť ľudí, aby nevstupovali na plochu zásahu, nemôže hasiť. Žiadna fotografia nestojí za ohrozenie vlastného alebo cudzieho života,“ zdôrazňuje Kuruc. Požiar priamo ohrozoval jednu z maštalí a jednu z hál žrebčína.