Vodárenské múzeum a záhrada ožijú festivalom Art of Slovakia

903
Zdroj: zdronu.sk
Zdroj: zdronu.sk

Na viac ako 40 rôznych aktivít, workshopov, filmov, besied, predstavení, pohybových aktivít i tvorivých dielní sa môžu tešiť návštevníci Vodárenského múzea a jeho záhrady 15. októbra. Témou prvého ročníka festivalu Art of Slovakia je Láska a mier, ktorá bude rezonovať v prezentáciách, filmoch, prednáškach, workshopoch i dielach tvorcov. Celkové dianie festivalu obsiahne plochu 3-tisíc metrov štvorcových a spoluvytvárať ho bude viac ako sto umelcov, tvorcov či organizácií.

„Niekto vie pekne spievať, tancovať, pracuje so slovom, pekne fotí, tvaruje veci z dreva či hliny. Iný zase kultivuje verejný priestor, pracuje s vizuálnou komunikáciou, vedomým pohybom alebo s priestorom ako takým,” povedala o hodnotách a myšlienkach projektu Lenka Hamšíková z občianskeho združenia Art of Slovakia.

Festival sa bude venovať témam ako kult povrchnej krásy, súčasťou ktorej bude beseda na tému duševného zdravia mladých ľudí. Foto hľadáčikom sa návštevník pozrie aj na tému subkultúr v podaní dokumentárnych fotografií od Matúša Zajaca. Návštevníci si môžu pozrieť film Očista od Zuzany Piussi, ktorý sleduje zblízka príbeh o očiste justície. Nasledovať bude beseda s rôznymi osobnosťami, ktoré sú s témou spravodlivosti v úzkom spojení, napríklad autorka filmu Zuzana Piussi, generál Pavel Macko, sudkyňa Katarína Javorčíková či aktivista a zakladateľ Zemplínskeho dialógu Marek Boka.

Svoj tvorivý, tanečný prejav predvedie Noro Grofčík, majster sveta v breakdance. Organizátori deťom rozdajú 100 kusov sadeníc lipy a túto dobročinnú aktivitu podporí OZ Hrad – Slavín výsadbou troch stromov i prednáškou o stromoch a ich hodnote.

Zdroj: Karlova Ves