Všetky informácie na jednom mieste: Zmeny cestovných poriadkov vlakov, prímestských autobusov, ako aj mestskej hromadnej dopravy

1731

Od nedele 13. decembra 2020 vstupuje do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy, ktorý upravuje cestovné poriadky regionálnych vlakov na území IDS BK, prímestských autobusov, ako aj mestskej hromadnej dopravy.

Zmeny v cestovných poriadkoch regionálnej železničnej dopravy

  • Najdôležitejšou zmenou je zmena dopravcu na linke S70 (Bratislava – Kvetoslavov). Dopravcu RegioJet, ktorý prevádzkuje regionálne vlaky na trati 131 (Bratislava – Dunajská Streda – Komárno) vystrieda od nedele Železničná spoločnosť Slovensko. Tá bude vlaky prevádzkovať v spolupráci s rakúskym dopravcom ÖBB. Z pohľadu tarify sa prakticky nič nemení, nový dopravca bude akceptovať všetky cestovné doklady platné v rámci IDS BK. Cestovné poriadky sa mierne upravovali, vzhľadom na rozdielny typ nasadzovaných vozidiel a iné jazdné vlastnosti. Rozsah spojov zostal na približne rovnakej úrovni. Z pohľadu tarify sa prakticky nič nemení, nový dopravca bude akceptovať všetky cestovné doklady platné v rámci IDS BK.
  • Na linkách S55 (Bratislava-Nové Mesto – Trnava) a S65 (Bratislava-Petržalka – Senec) bol z dôvodu nízkej obsadenosti zrušený posledný večerný pár spojov. Ušetrené kilometre boli použité na pridanie troch párov vlakov počas voľných dní na linke S50 (Bratislava hlavná stanica – Trnava). Vďaka tejto zmene sa podarilo zabezpečiť celodenný interval 60 minút počas voľných dní na relácií Bratislava – Pezinok – Trnava.
  • Na linke S50 dochádza k posunu celodennej taktovej polohy po 19-tej hodine v smere z Bratislavy hlavnej stanice z X:18 na X:30 minútu. Všetky vlaky budú teda po novom po 19-tej hodine odchádzať z hlavnej stanice o 12 min. neskôr ako počas celého dňa. Touto zmenou sa zjednotia odchody vlakov po 19-tej hodine, ktoré sú dnes nepravidelné. Príčinou vychýlenia celodennej taktovej polohy vo večerných hodinách je zabránenie časovej kolízie s vlakom vyššej kategórie a zabezpečenie prípoja od vybraných posledných vlakov.
  • Poslednou významnou zmenou, ktorá vstúpi do platnosti od 13. decembra 2020, je zavedenie zastavovania vlakov kategórie REX v Ivanke pri Dunaji.

Podrobnejšie informácie nájdete TU.

Kompletné cestovné poriadky platné od 13. decembra 2020 nájdete na stránke dopravcu ZSSK. Cestovné poriadky liniek S sú k dispozícii na stránke www.idsbk.sk.

Zmeny v cestovných poriadkoch regionálnej autobusovej dopravy

Od 13. decembra 2020 sa upravujú cestovné poriadky a po 20.00 sa zavádza garantovaná nadväznosť. To znamená, že vybrané autobusové spoje budú čakať na vlak alebo iný autobus aj v prípade, že bude meškať. Doba čakania bude od 3 do 25 minút.Doba čakania nadväzných spojov je uvedená priamo v cestovnom poriadku konkrétnych liniek pre každý spoj zvlášť a už dnes si ju cestujúci môžu nájsť na stránke www.idsbk.sk.

Garantované nadväznosti pri prestupe z vlaku na regionálny autobus, prípadne medzi regionálnymi autobusmi navzájom, denne po 20-tej hodine v prestupných uzloch pri železničných staniciach Zohor, Plavecký Štvrtok, Malacky, Veľké Leváre, Pezinok, žel. st., Pezinok, zastávka, Šenkvice, Cífer a Senec a na autobusových staniciach Stupava,Rohožník a Senec. Doba čakania nadväzných spojov je uvedená priamo v cestovnom poriadku konkrétnych liniek pre každý spoj zvlášť. Viac informácií nájdete TU.

Zmeny v premávke liniek MHD od nedele 13. decembra 2020

Okrem už zverejnených zmien v cestovných poriadkoch prímestských autobusových liniek a premenovania zastávok budú zmenené aj cestovné poriadky vybraných liniek MHD.

  • Po otvorení nadjazdu na Bojnickej na Žabí majer bude linka 57 presmerovaná na svoju pôvodnú trasu. Premávať bude z Depa Jurajov dvor priamo na Žabí majer, resp. na Stavivá a späť cez Zlaté piesky a Starú Vajnorskú do Depa Jurajov dvor.
  • Linky 61, 69, 96 a N61 budú mať zrušenú zastávku Avion, IKEA v smere jazdy z Letiska k Avion Shopping Parku. Cestujúci môžu namiesto nej využiť zastávku Pestovateľská. V smere jazdy na Letisko ostáva zastávka Avion, IKEA bez zmeny.

Od nedele príde okrem zmien cestovných poriadkov liniek v IDS BK aj k premenovaniu viacerých zastávok, a to prevažne na území Bratislavy.

  • Z viacerých zastávok budú odstránené komerčné, resp. reklamné názvy.
  • Niektoré zastávky dostanú jednoznačnejší, resp. spresňujúci názov.
  • Názvy niektorých zastávok budú skrátené z dôvodu lepšieho zobrazenia na informačných systémoch a v cestovných poriadkoch.
  • Medzi ďalšie významné zmeny patrí premenovanie zastávok pri železničných staniciach zo „ŽST“ na „Stn“ a pri vozovniach z „vozovňa“ na „depo“, čo má za cieľ priblížiť názvy podobným pojmom v cudzích jazykoch a uľahčiť tak orientáciu cestujúcim nehovoriacim po slovensky.

Nové názvy zastávok nájdete TU.

Zdroj: idsbk.sk