Vstúpte do sveta Slovanov cez virtuálnu realitu

633
Cyrilometodske dobove slavnosti v Devíne
Cyrilometodske dobove slavnosti v Devíne

Dejiny sú čarovné – niekedy kruté, inokedy nám z diaľky súčasnosti pripadajú romantické. Pre tých, ktorí sa radi orientujú v dejinných súvislostiach, ale aj pre tých, ktorých cesta k poznaniu minulosti nie je taká priamočiara, máme skvelý tip.  Virtuálna realita vám umožní vstúpiť do sveta Slovanov a dozvedieť sa ako asi žili. Projekt vznikol pre podporu cestovného ruchu a pre  rozvoj Európskej cesty sv. Cyrila a Metoda, na ktorej pre Bratislavský kraj už viac rokov  pracuje združenie Slovenský dom CENTROPE. 

Prvou zastávkou, kde môžete  v krátkom videu dozvedieť o živote Slovanov je lokalita Neštich. Na rozľahlom slovanskom hradisku, ktoré sa rozprestieralo nad Svätým Jurom, to kedysi žilo. Naši predkovia si vybrali toto miesto pre jeho výbornú polohu, ukrytú v malokarpatských lesoch.My sme  si zasa toto miesto vybrali preto, aby sme  moderným a pútavým spôsobom demonštrovali život ľudí v období Veľkej Moravy.

Vďaka virtuálnej realite sa razom prenesiete do dôb minulých, dôb, kedy ľudia žili skromnejšie, z toho, čo si ulovili, dopestovali, alebo dochovali. V aplikácii sa vrátite do čias, kedy na naše územie priniesli vierozvestcovia – sv. Cyril a Metod kresťanstvo, vytvorili písmo, preložili knihy do Staroslovienčiny a postupne presadili jej zavedenie medzi liturgické jazyky.     

Neštich sa nachádza na trase medzinárodnej Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sieťuje najzaujímavejšie miesta spojené s obdobím pôsobenia svätcov a ich bohatou činnosťou. Lokalitu môžete navštíviť celoročne. Výstup sem je pomerne jednoduchý a zvládnu ho aj menej zdatní turisti – rodiny s deťmi či seniori. Veľmi dobré značenie vás sem dovedie priamo zo Svätého Jura, ktorí leží len pár kilometrov od Bratislavy, Trnavy či Pezinka.   

Krátke, náučné videá zakončené kvízovými otázkami si môžete pozrieť aj neďaleko Kopčian, priamo v Kostole sv. Margity Antiochijskej, o ktorom sa po prvý raz dozvedáme už v roku 1392. Kostol neďaleko slovensko-českej hranice blízko veľkomoravského sídla Mikulčince – Valy, slúžil až do 18. storočia. Výskumy, ktoré sa tu odvtedy uskutočnili odkryli rôzne zaujímavosti. Ak sa chcete o tejto vzácnej pamiatke dozvedieť aj vy viac, určite si sem naplánujte cestu.   

Aplikáciu VR sme začali využívať taktiež pri vzdelávaní detí, ako zážitkový dejepis.