Vypočujte si autentický telefonát na 158. Takto má vyzerať správna reakcia seniorov

1289

V priebehu uplynulých dní polícia zaznamenala na území Bratislavy nárast prípadov, kedy telefonickí podvodníci kontaktovali seniorov prostredníctvom volaní na ich pevné linky. Využitím legendy „falošný policajt“, pripravili dôverčivú seniorku nielen o finančnú hotovosť vo výške niekoľkých tisíc eur, ale aj o zlato a šperky.

Polícia SR prináša opačný príklad a to správnu reakciu seniorky, ktorej reakcia bola príkladná a v súlade s radami a odporúčaniami, ktoré dlhodobo zverejňuje prostredníctvom tlačových správ pre médiá, ako aj formou príspevkov na oficiálnych sociálnych sieťach Policajného zboru.

„Zároveň pravidelne apelujeme aj na príbuzných a rodinných príslušníkov, aby na takéto prípady svojich seniorov upozornili,“ približuje polícia na sociálnej sieti. Polícia odporúča zvýšiť obozretnosť, ak seniorov akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti a overili si situáciu u ďalších blízkych, prípadne príbuzných osôb. Aby si overili, či naozaj volá ich príbuzný a neverili výhovorkám osobe po telefóne, že má iný hlas kvôli tomu, že je chorý a kontaktovali políciu na čísle 158, ak sa osoba, ktorú nepoznajú správa podozrivo a snaží sa pod rôznymi zámienkami nadviazať s nimi kontakt, získať ich dôveru a vstúpiť do ich príbytku.

„V neposlednom rade dávame do pozornosti aj preventívnu kampaň, ktorú polícia v súčasnosti vykonáva spolu s pracovníkmi Slovenskej pošty. Tá je zameraná práve na tento druh podvodného konania,“ dodáva.

Zdroj: Polícia SR-Bratislavský kraj