Výsledky jubilejného 10. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO priniesli viaceré prekvapenia

1350

Slávnostné vyhlásenie výsledkov jednotlivých súťažných kategórií jubilejného 10. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO, spojené s vernisážou výstavy víťazných prác sa uskutočnilo minulý piatok 24.9. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Do súťaže sa registrovalo 157 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1322 snímok, z toho 146 sérií. Výstava víťazných prác bude bezplatne prístupná širokej verejnosti od 25. septembra do 30. októbra vo verejnom priestore na Vajanského nábreží (pri Propeleri) v Bratislave.

Fotografka a naša kolegyňa Janka Šantavá

Počas 2-dňového stretnutia porotcov, ktoré sa konalo v dňoch 13. – 14. augusta 2021 v priestoroch Zichyho paláca v Bratislave, medzinárodná 5-členná porota rozhodla o víťazných fotografiách jubilejného 10. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO. Prihlásené fotografie hodnotila porota v zložení: Kadir van Lohuizen – predseda poroty z Holandska, profesionálny fotograf a spoluzakladateľ fotoagentúry NOOR; Azu Nwagbogu z Nigérie – zakladateľ a riaditeľ Nadácie afrických výtvarníkov; Roman Vondrouš (ČR) – držiteľ ocenenia World Press Photo a fotoreportér Českej tlačovej kancelárie; Jindřich Štreit (ČR) – fotograf a vysokoškolský pedagóg, a Jana Hojstričová (SR) – fotografka a pedagogička, ktorá je zároveň aj garantom projektu.

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 9 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v medzinárodnej kategórii Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix za fotografiu #SpoločnáZodpovednosť študentovi Danielovi Stehlíkovi zo Žiliny, ktorý zachytil zdravotníkov v ochranných odevoch v provizórne postavenom stane počas pandémie koronavírusu. Predseda poroty Kadir van Lohuizen k víťaznej fotografii povedal: „Aj na Slovensku je evidentný celosvetový trend nástupu novej generácie fotografov, ktorých pohľad a vnímanie reality bežných dní je značne odlišný od toho, na čo ste doteraz boli zvyknutí. Musíme si uvedomiť, že samotný svet fotografie sa mení. Prechádzame od aktualít k rozprávaniu hlbších príbehov. Fotografia je vizuálnym dôkazom toho, o čom sa hovorí,“ a dodal: „Fotografia vie byť dôkazom toho, že niečo je skutočné a naozaj sa to deje. Zdá sa, že ľudia občas potrebujú fotografie, aby uverili, že sa niečo deje, že je to pravda. Aj fotografia mladého fotografa, ktorej medzinárodná porota udelila hlavnú cenu Grand Prix sa venuje téme Covidu, ktorá má veľmi veľký význam na celú spoločnosť.“

Medzi súťažnými prácami dominovala najmä téma pandémie COVID-19. Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách. Porota vyjadrila veľkú spokojnosť s medzinárodnými kategóriami Študenti a mladí fotografi do 26 rokov a Dlhodobý dokument, ktorých úroveň výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií.

Osobitnú cenu, Grant Bratislavy 2021, získal Matej Kalina z News and Media Holding za sériu fotografií Tapiola na Dunaji. Projekt je netradične zameraný na hlavné mesto z vtáčej perspektívy. Poukazuje na fakt, že Bratislava je, ako jedna z mála svetových metropol, skutočne zeleným mestom. „Projekt sa snaží vzbudiť povedomie o kvalite života amožnostiach, ktoré svojim návštevníkom aobyvateľom ponúka hlavné mesto. Bratislava je často vykresľovaná ako betónová džungľa, pričom tieto fotografie dokazujú, že vo veľkej miere je opak pravdou.“, vykreslila dôvodu výberu práve tohto projektu na ocenenie Grant Bratislavy. Víťaz získava 2 000,- EUR na ročný projekt zameraný na nafotenie zmien v Bratislave. Výstava fotografií víťazky ročného projektu Grant Bratislavy 2020, Jany Šantavej, tému Bratislava mesto nových začiatkov, bude bezplatne prístupná od 24. septembra 2021 do 30. októbra 2021 na Komenského námestí (za starým SND v Bratislave).