Výstava diel bratislavských študentov k výročiu Nežnej revolúcie v Bruseli potrvá do konca januára

302

Dňa 4.decembra 2019 sa pod záštitou predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu uskutočnila vernisáž spojená s recepciou pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie s názvom „30 rokov slobody“. Podujatie bolo realizované Kanceláriou BSK v Bruseli v spolupráci so strednými školami z Bratislavy.

Žiaci z umeleckej školy prezentovali svoje záverečné práce, a v rámci kultúrneho programu si pripravili symbolické vystúpenie, počas ktorého prestrihli ostatný plot reprezentujúci železnú oponu. „Som hrdý na prácu a talent, ktorý tu dnes prezentovali naši študenti. Symbolicky dnes večer boli hlavnými postavami akcie, tak ako to bolo aj počas revolúcie. Je veľmi dôležité, aby sme si udalosti z novembra 89 pripomínali, aby mladí ľudia, ktorí revolúciu a bývalý režim nezažili, boli oboznámení s tým, čo sa v tomto období dialo, a aby chápali význam týchto udalostí,“ uviedol Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Študenti a učitelia zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, pripravili hlavný program a odprezentovali svoj umelecký talent. Pripravená výstava bola výsledkom viac ako ročnej práce študentov a pedagógov, ktorí tému Nežnej revolúcie zadali ako maturitnú tému.  Do podujatia sa taktiež zapojila župná Stredná odborná škola gastronómie a hotelových služieb Farského 9, ktorá svojou príjemnou obsluhou na vysokej úrovni zabezpečila občerstvenie. Na podujatí už bolo cítiť duch Vianoc, podávala sa tradičná kapustnica, ale nechýbali ani tradičné bratislavské rožky. Vďaka spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu mali hostia možnosť ochutnať aj selekciu malokarpatských vín za účasti enológa a someliera Vladimíra Hronského.

BSK na podujatí reprezentovali aj poslanci Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Vidanová a Martin Smeja. „Som veľmi vďačná, že som mohla byť súčasťou tohto spomienkového podujatia. Je veľmi dôležité, aby sme si denne pripomínali hodnotu slobody, ktorú za nás pred tridsiatimi rokmi riskujúc životy vybojovali. Pri vystúpení študentov ŠUPky, ktoré znázorňovalo prechod cez hranicu sme mali zimomriavky. Výstrely zo samopalov pohraničnej stráže so štekotom psov asi nenechali chladným nikoho z nás. Prenieslo nás do obdobia, ktoré sa už nikdy nesmie vrátiť. Preto treba generáciám, ktoré prichádzajú pripomínať význam roka 1989 aj takým kreatívnym spôsobom aké nám priniesli vo svojich dielach študenti ŠUPky. Tak isto chcem poďakovať a tak isto vyzdvihnúť aj našich študentov z Farskej, ktorí pripravili naozaj dobrý catering s kapustnicou, bola som aj na duple!“ uviedla Lucia Vidanová. „Veľmi oceňujem usporiadanie podujatia 30 rokov slobody, ktoré nám pripomína pád komunistického režimu. Je veľmi dôležité si tieto udalosti pripomínať, aby sme nezabudli, že sloboda nie je samozrejmosťou,  ale za to, že ju máme museli mnohý položiť svoj život. Pri pripomínaní týchto udalostí až mráz behá po chrbte. Inscenáciu, ktorú prezentovala Škola umeleckého priemyslu Josefa Vydru bola dych vyrážajúca. Ďakujem im za ich prípravu a taktiež Strednej škole Farského 9, ktorí sa spolu podieľali na príprave podujatia.“ doplnil Martin Smeja.

Podujatia sa zúčastnilo viac ako 120 hostí, predstaviteľov EÚ inštitúcií a partnerských regiónov a miest. Pre tých, ktorí vernisáž výstavy nestihli, je stále možnosť si práce študentov pozrieť do januára 2020 v Atelieri 29, na ulici Rue Jacques de Lalaing v Bruseli.