Z Michalskej veže snímu sochu sv. Michala Archanjela, čaká ju obnova

1043

Po viac ako 250 rokoch bude zo strechy Michalskej veže v Bratislave sňatá socha svätého Michala Archanjela. Stalo sa tak v rámci prebiehajúcej generálnej obnovy veže, samotnú sochu taktiež čaká obnova. Prenesená bola do priestorov Starej radnice v pondelok 20.9. a jej púť si mohli pozrieť aj okoloidúci Bratislavčania.

„Príležitosť vidieť sochu, ktorá je od polovice 18. storočia osadená na vyše 50-metrovej veži, je naozaj jedinečná. Jej púť sa začne v pondelok o 12.00 h z Michalskej veže cez Michalskú a Sedlársku ulicu, aby sa cez Hlavné námestie ukončila v Starej radnici,“ približuje na sociálnej sieti bratislavská mestská časť Staré Mesto. Po obnove sa socha vráti opäť na vežu, z ktorej by mala ďalšie stáročia dohliadať na mesto.

Generálna rekonštrukcia Michalskej veže sa začala v lete, práce majú trvať 18 mesiacov. Rekonštrukciou má prejsť samotná stavba i všetky jej kameňosochárske a výzdobné prvky vrátane sochy svätého Michala Archanjela aj dvoch zvonov. Reštaurovanie sa týka tiež ciferníkov hodín, všetkých kamenných a reliéfnych prvkov i olovenej tabule nad bránovým vchodom. Po ukončení generálnej obnovy má vzniknúť v jej priestoroch nová stála expozícia. Zachovaná bude aj vyhliadková funkcia.

Veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia a patrí medzi tri najnavštevovanejšie lokality pod správou Múzea mesta Bratislavy.

Zdroj: TASR, Staré mesto-srdce Bratislavy