Začínajú Letodivy. Bratislavské bábkové divadlo otvára letnú sezónu

787
Osmijankove rozprávky o princeznách
Osmijankove rozprávky o princeznách

Letná sezóna Bratislavského bábkového divadla sa po troch rokoch presunie do záhrady v Starom Meste.

Bratislavské bábkové divadlo bude opäť hrať aj v lete. Už po štvrtýkrát privíta divákov počas svojej letnej sezóny nazvanej Letodivy, aby im prinieslo divadelný program každý prázdninový štvrtok podvečer, a to v chládku záhrady v centre Bratislavy. Na 4. ročníku Letodivov uvedie divadlo štyri vlastné tituly, privíta jedného slovenského a prvýkrát v histórii aj dvoch zahraničných hostí. Zo zahraničných hostí to bude české Divadlo b. Tvoria ho bývalí a súčasní členovia divadla Buchty a loutky a ich priatelia, ktorí spolu Divadlo b založili. Vo svojej tvorbe čerpajú z 25 rokov skúseností, v roku 2015 uviedli svoj celovečerný bábkový film Malý pán. Divadlo b predstaví na Letodivoch svoju inscenáciu o známom nenásytníkovi iOtesánek.

Druhým českým hosťom bude divadlo Loutky bez hranic s inscenáciou Příběhy malé Lupitiny González o tom, že smrti sa netreba báť, pretože je prirodzenou súčasťou nášho života. Predstavenie získalo cenu poroty a cenu divákov na festivale Puppet is a Human too 2021, cenu za najlepšie predstavenie pre deti a za najlepší herecký výkon na Festival of Puppetry Art 2018 aj zvláštnu cenu poroty na festivale Skupova Plzeň 2016. Slovenským hosťom bude Divadlo Žihadlo principála, herca, scenáristu a pesničkára Vlada Zeteka, bývalého člena umeleckého súboru Bratislavského bábkového divadla, známeho napríklad z legendárnej inscenácie Objavenie Ameriky. Divadlo Žihadlo uvedie bábkovú rozprávku pre najmenších o živote v lese na Záhorí Zajko Lajko.

Bratislavské bábkové divadlo uvedie svoje známe tituly Dlhý, Okatý, Bruchatý, Osmijankove rozprávky o princeznách, O dvanástich mesiačikoch a Popolvár, ktoré však diváci tentoraz uvidia pod holým nebom. Okrem pestrého programu čaká divákov prekvapenie a bábkové divadlo sa aspoň na leto vráti do bratislavského Starého Mesta. Letodivy sa totiž po troch ročníkoch presunú do záhrady Bratislavského meštianskeho pivovaru na Dunajskej ulici 21, kde divadlo organizovalo vonkajšie podujatia ešte pred rekonštrukciou svojej budovy. Letodivy 2022 sa začnú vo štvrtok 7. júla o 18.00 predstavením Dlhý, Okatý, Bruchatý. Lístky na všetky predstavenia sú v predpredaji na internetových stránkach Bratislavského bábkového divadla.

Zdroj: BBD, Foto: BBD