Zálesie: Miesto, kde sa skamarátite s vodou

3600

O Zálesí už počuli široko-ďaleko. A to preto, lebo v tejto malej dedinke neďaleko Senca to doslova a do písmena žije. A to nielen počas obľúbenej Záleskej divadelnej púte. 

Medzinárodný festival vás vovedie do tajov divadla a vy sa stanete súčasťou niektorého zo strhujúcich príbehov. Vstupenka naň má vysokú hodnotu – treba prísť s úsmevom, a to v posledný augustový víkend. Rušno a veselo je v Zálesí aj na vode a okolo nej. A spoznávať čarokrásnu Podunajskú nížinu z vodnej hladiny môžete vďaka tunajším vodákom aj vy sami. Organizujú tu vodácke, športové aj kultúrne podujatia. Skúsení vodáci sa tu cítia ako ryby vo vode a tí, ktorí ešte vodáckym krstom neprešli, sa tu všetko dôležité naučia v škole pádlovania. V nej vás zasvätia do manévrovania, porozumiete prúdom, vlnám, naučíte sa, ako vybrať správnu stopu jazdy a predvídať riziká. Ak máte chuť na dobrodružstvo, ale chýba vám potrebná výbava, kanoe, katamarán a pádla sa tu dajú požičať, rovnako ako výstroj. Postupne sa pred vami zjavia kolové mlyny v Jelke, Tomášikove, Jahodnej, Dunajskom Klátove a napokon spozorujete plávajúci vodný mlyn Kolárovo. Z vďaky za to, čo im voda dáva, jej aj Zálesania niečo vracajú. Malý Dunaj čistia a kultivujú.  

Jelka, foto: m-ARK

Zálesie nie je nikomu cudzie  

Dôvodom, prečo to v Zálesí funguje, je aj to, že má šťastie na ľudí. Priatelia obce a odborníci z rôznych oblastí združení v Občianskom združení Naše Zálesíčko vybudovali dve nové turistické rozhľadne, Záleský maják so školou na vode, lávku cez Bielu vodu, multifunkčné prístrešky pri vode a spolupracovali na projekte Rozhľadňa hniezdo. Novinku je – Korzo Zálesie na Malom Dunaji.