Zaniknuté kúpele Grössling čaká obnova

2879

Na obnovu kúpeľov Grössling bola vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž.

„Chceme obnoviť pôvodnú funkciu zaniknutých kúpeľov Grössling, pridať k nim nové formy kultúrno-komunitných aktivít a otvoriť tak celý priestor verejnosti. Kúpele sú miestom stretnutí, oddychu a ponorenia sa do vody aj do rozhovoru. Tak to bolo aj v kúpeľoch Grössling, ktoré sa dnes vracajú, aby sa stali spoločenským priestorom pre všetkých. Okrem obnovy kúpeľnej časti plánujeme do oddelenej časti objektu presťahovať časť Mestskej knižnice a vytvoriť tak plne verejnú inštitúciu, ktorá bude prístupná pre všetkých,“ uvádza sa vo vyhlásení Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Hlavnou myšlienkou obnovy Grösslingu je ponorenie sa – do bratislavskej kúpeľnej atmosféry, do relaxu, ale aj do kníh v pokojnom priestore knižnice. Pobočka Mestskej knižnice ponúkne program umeleckej rezidencie, ktorý privíta spisovateľov aj prekladateľov. Kaviareň sa stane otvoreným priestorom so zónou pre deti a čitárňou dennej tlače a knižných noviniek. Súčasťou konceptu je aj obnova okolia budovy a revitalizácia parku na Medenej ulici.

Budova kúpeľov z roku 1895 zažila najväčší rozkvet v roku 1914. Už vtedy kúpele slúžili mešťanom, okrem očistnej a športovej funkcie, aj ako dôležitý stretávací bod. Práve obdobie po roku 1914 sa považuje za najvýznamnejšie a obnovou sa má vrátiť jeho hodnota. Nové kúpele tak opäť vytvoria príjemný stretávací bod pre obyvateľov a návštevníkov mesta.

„Uvedomujeme si, že aktuálnou témou je šíriaci sa koronavírus a hlavné mesto s ním zápasí. Napriek tomu sme sa rozhodli vyhlásiť architektonickú súťaž, ktorá potrvá niekoľko mesiacov, a architektonické ateliéry a architekti na tejto súťaži môžu pracovať zodpovedne aj z domu, prípadne počas prerušenia iných činností,“ dodal Metropolitný inštitút Bratislavy.

Tu nájdete všetky dôležité informácie:

➡️ https://grossling.sk/
➡️ zadanie súťaže http://bit.ly/grosslingcompetition
➡️ instagram: @grosslingbratislava