Železničná spoločnosť dočasne ruší niektoré vlakové spoje v Bratislavskom kraji

2342
Na území Bratislavského kraja by mali vzniknúť dve nové železničné trate
Na území Bratislavského kraja by mali vzniknúť dve nové železničné trate

Národný železničný dopravca od utorka 12. januára dočasne zruší v Bratislavskom kraji 28 vlakov na trati Senec – Petržalka.

Dôvodom je aktuálna nízka vyťaženosť vlakov, pokračujúci zákaz vychádzania a znížená mobilita, ale i zvýšená chorobnosť a karanténa príslušníkov vlakového personálu.

Aj po realizácii opatrení ostane na traťovom úseku Bratislava – Senec – Šaľa – Nové Zámky počas lockdownu zabezpečený minimálne 1-hodinový takt vlakov prímestskej dopravy, v čase dopravnej špičky pri kombinácii prímestských vlakov kategórie Os a REX bude posilnený na polhodinovú frekvenciu.

Vyťaženosť vlakov v roku 2020 bola polovičná

Vyťaženie odrieknutých vlakov sa v roku 2020 pohybovalo na úrovni 10 až 30 percent, čo je asi polovica vyťaženosti v porovnaní s rokom 2019. Na situáciu vplýva aj fakt, že v dôsledku problémov s pandémiou COVID-19 chýba na západnom Slovensku približne 70 rušňovodičov, ktorí sú chorí, respektíve v karanténe.

„ZSSK by aj preto veľmi privítala, ak by boli viaceré profesie, vrátane rušňovodičov a vlakvedúcich, zaradené už do druhej vlny očkovania, keďže od ich práce doslova závisia tisícky pracujúcich a študentov, no ich odbornosť znemožňuje zamestnávateľovi nahradiť ich v krátkom čase iným personálom,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

V aktuálnom období, počas ktorého platí zákaz vychádzania vrátane pohybu medzi okresmi, je v rámci verejnej dopravy v Bratislavskom kraji obmedzená aj prímestská autobusová doprava, ktorá premáva v prázdninovom režime.

Zdroj: TASR, Železničná spoločnosť Slovenska