Žiakom medzinárodného programu PYP prednášala zakladateľka „slovenskej“ školy na Madagaskare

1018

Madagaskar. Magická, výnimočná a neopakovateľná krajina. Pri vyslovení jej názvu, sa nám robia zimomriavky po celom tele. Rovnaké pocity zažili aj žiaci druhého a tretieho ročníka prvého stupňa Spojenej školy Pankúchova 6.

„Aj naše deti potrebujú pozitívne príklady a činy hodné obdivu. Zosobnením tohto všetkého je pani Anežka Boriova. V jedno marcové piatkové popoludnie k nám zavítala na návštevu táto obdivovateľka prírody Madagaskaru ale hlavne ľudí, ktorí tam žijú. Aj napriek veľkej chudobe, si nesťažujú a sú šťastní,“ priblížila zástupkyňa pre IB Katarína Patúcová.

Za najúčinnejší spôsob ako zlepšiť ich situáciu považuje v poskytnutí prístupu k vzdelaniu pre všetky deti. V roku 2015 na tomto štvrtom najväčšom ostrove postavila z vlastných zdrojov základnú školu s názvom Anežka. Žiakom porozprávala aj o svojich ďalších aktivitách ako napríklad o zbierke bicyklov, či stavbe studní v odľahlejších regiónoch. Žiakov tato téma veľmi zaujala, o čom svedčilo aj množstvo otázok – ako sa deti v škole učia, čo majú oblečené, čo jedia, ako rozprávajú či ako sa hrajú.

Deti mali možnosť ochutnať semená z exotického stromu – baobab a pozrieť si suveníry, ktoré rodičom pomáhajú robiť aj ich deti. Na konci diskusie žiaci prejavili záujem potešiť deti na Madagaskare. Nahrali pre ne pozdrav v ich jazyku a zaspievali pieseň Kukulienka kde si bola, ktorú ovládajú aj deti zo „slovenskej“ školy na Madagaskare.

„Žiaci na Madagaskare, aj keď chodia bosí a za deň zjedia len misku ryže, sa do svojej školy vždy veľmi tešia. Vážia si svojich učiteľov a poctivo sa učia. O tom, že svoju školu milujú svedčí aj fakt, že každé druhé dieťa chce byt v dospelosti učiteľom,“ dodáva.