Živý vs. umelý vianočný stromček. Čo je ekologickejšie?

2651
Hlavné námestie

Možno vás to prekvapí, ale živý stromček je k našej planéte šetrnejší.

Nič neurobí Vianoce pohodovejšími, ako tie správne vône. Okrem perníkov a iných dobrôt však k sviatkom patrí aj vôňa ihličia. Mnohí z nás si však myslia, že umelý vianočný stromček je ekologickejší, a preto sú o výhody toho živého ochudobnení. Radi vás presvedčíme o opaku.

Živý vianočný stromček je ekologickejší

Asi dve tretiny z nás si myslia, že umelý stromček je lepší. Nielen z praktických dôvodov, ale častokrát práve kvôli ochrane živých stromčekov, a teda životného prostredia. Umelé stromčeky sú však z plastov, často z PVC a ich výroba je veľmi energeticky náročná. Pri výrobe sa môžu uvoľňovať rôzne škodliviny a ak obsahujú ťažké kovy, ohrozujú aj naše zdravie.

Z hľadiska ekológie je to veľmi ťažko rozložiteľný odpad, a teda veľká záťaž pre životné prostredie. Aby ste vyrovnali úroveň uhlíkových splodín pri výrobe umelého stromčeka s emisiami splodín pri spaľovaní prírodného, museli by ste mať ten umelý aspoň 20 rokov. Zanedbateľná nie je ani preprava stromčeka, častokrát k nám putuje zďaleka.

Stromček na Hviezdoslavovom námestí je skvelý príklad. Rástol blízko pri rodinnom dome a narúšal základy, musel byť preto vyťatý. Takto získal druhú šancu a robí Bratislavčanom radosť a adventnú náladu.

Živé stromčeky sa už dávno nevytínajú v bežných lesoch, ale pochádzajú zo špeciálnych lesných škôlok, presne na tento účel. Počas svojho života produkujú kyslík, pomáhajú chrániť pôdu pred eróziou a vytvárajú mikroklímu aj životný priestor pre živočíchov. Kompostovanie je jednoduché – stromček sa bezpečne rozloží. A úplne najlepšou alternatívou sú samozrejme stromčeky, ktoré si ozdobíte doma v záhrade, alebo v kvetináči. 🙂 Prajeme vám príjemné Vianoce. Dúfame, že čoraz viac z nás ich bude tráviť pod živým stromčekom.

Pýtali sme sa aj vás, aký stromček budete zdobiť

Tento článok sme sa rozhodli napísať aj kvôli výsledkom našej ankety. Hlasovalo skoro 200 ľudí, z toho 106 uviedlo, že má umelý vianočný stromček a 91 ľuďom doma rozvoniava živý. Zaujímavá bola najmä diskusia pod príspevkom. Viacerí ste sa prikláňali k názoru, že umelý stromček je pre životné prostredie lepší, avšak odznelo aj niekoľko argumentov v prospech živého. Budeme radi, ak vám tento článok pomôže rozhodnúť sa pre stromček šetrnejší k prírode. Ak máte vlastný tip, alebo radu, ako mať ekologickejšie Vianoce, budeme radi, keď nám napíšete na Facebooku.