Zomrela Hilda Múdra. Dáma, ktorá trénovala Ondreja Nepelu

1463
Hilda Múdra písala dejiny krasokorčuľovania na Slovensku. Foto: TASR
Hilda Múdra písala dejiny krasokorčuľovania na Slovensku. Foto: TASR

Slovenský šport prišiel o jednu z najväčších osobností. Vo veku 95 rokov zomrela trénerka krasokorčuľovania Hilda Múdra.

„Pani Hilda Múdra doviedla Ondreja Nepelu k olympijskému zlatu, ale trénovala aj ďalšie krasokorčuliarske hviezdy ako Miroslava Šošku, Jozefa Sabovčíka, Mariana Filca či Agnesu Búřilovú. Okrem zdravých športovcov sa venovala aj mentálne postihnutým. Na jej počesť sú pomenované medzinárodné majstrovstvá špeciálnych olympiád v krasokorčuľovaní pod názvom „Pohár Hildy Múdrej“. Mala veľký talent, ale aj srdce. Pred niekoľkými mesiacmi som pani Hildu Múdru navštívil, aby som jej v mene župy odovzdal Výročnú cenu Samuela Zocha. Dostala ju za mimoriadny prínos pre kraj. Jej úspechy však prekročili hranice Slovenska. Stretnúť ju bol pre mňa veľmi silný zážitok. Úprimnú sústrasť jej deťom Dagmar a Pavlovi a celej rodine a blízkym. A malý odkaz pre nás všetkých – Hilda Múdra si korčule obúvala aj po 80-ke, zastavilo ju až zranenie,“ reagoval na smutnú správu župan Juraj Droba.

Hilda Múdra a Ondrej Nepela. Foto: TASR
Hilda Múdra a Ondrej Nepela. Foto: TASR

Hilda Múdra bola slovenská trénerka krasokorčuľovania rakúskeho pôvodu. Viedla zdravých, aj mentálne postihnutých. Pätnásť rokov bol jej zverencom najúspešnejší slovenský krasokorčuliar, olympijský víťaz Ondrej Nepela. Viedla aj Miroslava Šošku, Jozefa Sabovčíka, Mariana Filca, Agnesu Búřilovú a iných. Trénovala aj juhoslovanskú krasokorčuliarku Sandru Dubravičovú, ktorú doviedla k európskemu striebru na sarajevskej zimnej olympiáde 1984.Narodila sa v Rakúsku vo Viedni 1926. V roku 1947 sa vydala za Jozefa Múdreho, odvtedy žila v Bratislave. Na jej počesť sú pomenované medzinárodné majstrovstvá špeciálnych olympiád v krasokorčuľovaní pod názvom „Pohár Hildy Múdrej“. V roku 2000 prevzala od prezidenta SR Rudolfa Schustera cenu za Ondreja Nepelu pre najlepšieho slovenského športovca 20. storočia.