Župa od pondelka začína rekonštruovať cestu medzi Dunajskou Lužnou a Miloslavovom

1047
Rekonštrukcia ciest - ilustračná fotografia

Župní cestári sa od pondelka 22.5.2023 púšťajú do rekonštrukčných prác na ďalšom úseku. Tentokrát ide o cestu III/1055 medzi Dunajskou Lužnou a Alžbetiným Dvorom v Miloslavove.

„Tento rok pokračujeme  v rozsiahlych rekonštrukciách ciest II. a III. triedy. Naplánovaných máme 23 úsekov v celkovej dĺžke 55 kilometrov. Keďže rozsah prác je dosť veľký, viaceré úseky robíme súbežne. Uvedomujeme si, že obchádzkové trasy a obmedzenia znižujú motoristom komfort, ale verím, že výsledný efekt bude stáť za to. Prosím, počítajte preto na cestách s väčšou časovou rezervou. Opravené cesty budú komfortnejšie aj bezpečnejšie,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba.

Rekonštrukčné práce sa budú realizovať pomocou technológie recyklácie za studena v termíne od 22.5.2023 do 20.7.2023. Rozdelené budú na dve etapy.

  • Prvá etapa sa uskutoční od 22.5.2023 do 10.6.2023 v extraviláne medzi obcami Dunajská Lužná – Alžbetin Dvor. Motoristi tu musia rátať s celkovou uzávierkou s vyznačením obchádzkových trás.
  • Druhá etapa je naplánovaná od 12.6.2023 do 12.7.2023 v intraviláne obce Dunajská Lužná. Tu je plánovaná čiastočná uzávierka dopravy. Práce sa budú realizovať v polovičnom profile cesty s riadením dopravy pomocou dočasnej cestnej svetelnej signalizácie

Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja rekonštruuje cestu použitím technológie recyklácie za studena na mieste. Pôvodná časť konštrukcie vozovky sa rozomelie a zlepší sa pridaním chýbajúcich komponentov ako sú kamenivo, asfaltová emulzia, cement. Tie vytvoria tzv. dosku zo suchého betónu. Zvolená technológia umožňuje sanáciu charakteristických poškodení vozovky ako odtrhnuté krajnice, priečne a pozdĺžne poklesy vozovky. Potrebuje však po zapracovaní materiálov technologickú prestávku minimálne sedem dní pre vyzretie a dosiahnutie požadovaných parametrov únosnosti vozovky pred samotnou realizáciou asfaltobetónových vrstiev vozovky.