Župa v roku 2023 pokračuje v rozbehnutých projektoch. Dokončí Divadlo Aréna či sprístupní synagógu v Senci

1154
Synagóga Senec
Synagóga Senec

V roku 2023 bude bratislavská župa pokračovať v rozbehnutých projektoch a to vo všetkých oblastiach, ktoré má na starosti. Niektoré z nich budú v tomto roku dokončené. Obyvatelia kraja tak dostanú zrekonštruované Bratislavské bábkové divadlo, kompletne vynovené Divadlo Aréna či nové kultúrne centrum v Synagóge v Senci.

„Napriek mnohým prekážkam, s ktorými museli samosprávy bojovať, sme sa nenechali odradiť. Nehodili sme flintu do žita, ale hľadali sme možnosti a riešenia. Bude to tak aj tento rok. Dotiahnuť chceme viaceré rozbehnuté projekty, ako aj spustiť nové,“ priblížil plány na rok 2023 predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Prioritou aj v roku 2023 bude školstvo. Študenti SPŠ elektrotechnickej Karola Adlera dostanú nový športovo-rekreačný areál. Dokončené budú až tri moderné centrá pre prax, takzvané Centrá odborného vzdelávania a prípravy (COVP). Dostane ich SOŠ polygrafická na Račianskej 190, ktorá bude zateplená a bude mať kompletne vynovený celý areál. Ďalej SOŠ pôdohospodárska a veterinárna v Ivanke pri Dunaji, kde sa už dokončuje areál v Zálesí. Pre gastro školu na Farského 9 sa centrum pre prax pripravuje na Harmincovej v Dúbravke. Z Plánu obnovy BSK zrevitalizuje objekty SOŠ pedagogickej na Bullovej a Gymnázia Hubeného.

V oblasti sociálnych služieb bude BSK naďalej pokračovať v procese deinštitucionalizácie, čiže veľké neosobné zariadenia postupne nahradí menšími, rodinného typu. V roku 2023 župa dokončí ďalšie projekty. Domov sociálnych služieb a Zariadenie pre seniorov Rača získa objekty na Strelkovej a Račianskej. Zariadenie Merema v Modre už má postavené úplne nové dvojdomy v Častej a tento rok sa dobudujú ďalšie v obci Dubová. Ukončí sa aj rekonštrukcia priestorov v Modre – Kráľovej.

Zlepšovať, skvalitňovať a zefektívňovať plánuje samosprávny kraj aj dopravnú infraštruktúru v regióne. Naplánované sú ďalšie rozsiahle rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, ako aj revitalizácie mostných objektov. Aktuálne župa rekonštruuje deväť úsekov regionálnych ciest. Kraj pracuje aj na ďalších etapách obchvatu obcí Malokarpatska.

V oblasti kultúry župa tento rok dokončí rekonštrukciu Bratislavského bábkového divadla. Komplexnou rekonštrukciou od minulého roka prechádza aj Divadlo Aréna, ktoré sa už tento rok premení na jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku a nový ráz dostanú aj verejné priestory v okolí. Po rekonštrukcii kaštieľa v Modre bude verejnosti sprístupnená i jeho vynovená záhrada. V Senci sa po rekonštrukcii otvorí nový kultúrny stánok v synagóge, ktorú BSK pred schátraním zachránil doslova v hodine dvanástej. Miesto ožije kultúrou a bude slúžiť všetkým napríklad na koncerty, výstavy či diskusie. Pokračuje sa aj v rekonštrukcii Národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Čunove, kde župa buduje moderné ekocentrum s nadnárodným významom. Práve v tomto projekte sa spojili dva ciele – záchrana pamiatok a ochrana životného prostredia.

„Čaká nás veľa práce, ale teším sa na ňu. Máme silný a štíhly tím a baví nás to, čo robíme. Verím, že je to aj vidieť,“ uzavrel Juraj Droba.