Župan Droba a primátor Vallo: Zažite leto v Bratislave a v kraji

1788

Župan Juraj Droba a primátor Matúš Vallo odporúčajú obyvateľom stráviť leto v Bratislave a v Bratislavskom kraji. „Podporíte tým zamestnanosť aj lokálnu ekonomiku v čase koronakrízy. A pritom je všetko iba na skok,“ zhodli sa obaja.

Korona spôsobila zvýšenie nezamestnanosti, či krach niektorých prevádzok a inštitúcií, ktoré využívali turisti i domáci obyvatelia. Cez sektor cestovného ruchu do bratislavského regiónu tieklo ročne viac ako 100 miliónov eur. V roku 2019 bol Bratislavský kraj jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na Slovensku. Smerovala sem až štvrtina všetkých návštevníkov Slovenska. Na dani za ubytovanie vybrala samospráva približne 4,7 milióna eur.  V roku 2019 zaznamenal Bratislavský kraj takmer 1,6 milióna návštevníkov a bezmála 3,3 milióna prenocovaní.

Na rozdiel od minulého roka však počet návštevníkov kraja radikálne klesol. Dôsledkom toho je najmä pokles zamestnanosti v celom sektore, aj významné zníženie tržieb. Rapídne poklesla aj vyťaženosť hotelových zariadení. Pobytové hotely zaznamenali pokles počas leta od 30 % do 40 %. Oveľa horšie sú na tom mestské hotely, ktoré zaznamenali pokles počtu prenocovaní oproti roku 2019 až o 70 %.

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu pandémia COVID-19 ukázala dôležitosť odvetvia cestovného ruchu pre ekonomiku i zamestnanosť. „V boji proti koronavírusu sme boli príkladom pre celý svet. Aj teraz záleží na každom z nás. Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb  podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme, tam, kde ich teraz najviac potrebujeme,“ vysvetľuje Juraj Droba.

Bratislavský kraj a hlavné mesto sa rozhodli investovať do letnej sezóny, aby mohli domáci či turisti stráviť plnohodnotné leto v meste aj v období, keď nie je odporúčané cestovať do zahraničia a zložitosť situácie to ani nie všetkým dovolí.

„Len v samotnom meste sa dajú stráviť minimálne tri plnohodnotné dovolenkové dni. Ponúkame širokú paletu zážitkov v oblasti kultúry alebo histórie, nájdete tu množstvo galérií, parkov, múzeí, cyklotrás, ale aj možnosti pre nočný život či športové vyžitie. Verím, že tento rok sa oplatí byť turistom vo vlastnom meste či vyskúšať si, aké je to dovolenkovať v Bratislave, v 72-hodinovom meste i v okolitom regióne,“ doplnil primátor Matúš Vallo.

Bratislava ponúka možnosť prejsť historickými uličkami, kadiaľ pred dvetisíc rokmi kráčali starí Rimania. Dovedú vás nielen na samotný hrad, ale aj do palácov šľachticov s možnosťou posedieť si v starodávnych vínnych pivničkách. Miestni vinári budú návštevníkov sprevádzať aj po otvorených viechach Malých Karpát.

Práve Malé Karpaty v letných dňoch poskytnú príjemný tieň. Ponúkajú nielen trasy na rodinné túry, ale sú schodné aj pre cyklistov. Prírodné scenérie z člna si môžu Bratislavčanky a Bratislavčania, ale aj všetci návštevníci mesta, užiť pri pádlovaní po veľkom či Malom Dunaji. Mestské lesy ponúkajú denné tábory zamerané na les, zvieratá či stromy a tiež živočíchy v riečke Vydrica. Deti budú mať možnosť zúčastniť sa jednodňových exkurzií napríklad za netopiermi a pokračujeme aj s populárnymi kurzami včelárstva.

„Za dodržania všetkých hygienických nariadení sme otvorili letné kúpaliská a kultúrny program prispôsobili aktuálnej situácii. Koncerty či predstavenia si budú môcť ľudia užiť na nových netradičných miestach,“ vysvetľuje primátor Vallo.

Svetovú dovolenku si tento rok môžu ľudia užiť priamo v bratislavskom regióne. Bratislava ako aj celý Bratislavský kraj je „all inclusive destinácia“, kde je všetko doslova len na skok. „Drobní podnikatelia a živnostníci sú pre našu ekonomiku kľúčoví. Zachráňme ich preto spoločne. Dovolenkujme v kraji, nakupujme u lokálnych producentov a poskytovateľov služieb. To, ako sa spamätáme z koronakrízy, máme v rukách aj my. Tým, že budeme míňať peniaze doma, pomôžeme aj svojmu regiónu a napokon aj sami sebe,“ uzavrel župan Droba.

Viac informácií a tipov nájdete tu:

bratislavaregion.travel

www.visitbratislava.com

Video župana a primátora si môžete pozrieť tu: