Župné Bratislavské bábkové divadlo v roku 2023 excelovalo

609
Bratislavské bábkové divadlo oslavuje úspešný rok 2023. Inovácie, udalosti a plány do budúcnosti
Bratislavské bábkové divadlo oslavuje úspešný rok 2023. Inovácie, udalosti a plány do budúcnosti

„Bábkač“ svojimi divadelnými predstaveniami, kreatívnymi udalosťami a inováciami či mnohými oceneniami získanými doma i v zahraničí by sa pokojne mohol zapísať do kultúrnych dejín. Bola to bohatá sezóna, ktorá oživila umeleckú scénu, inšpirovala a zanechala dojem u tisícky divákov.

Premiéry štyroch nových inscenácií očarili novými príbehmi, vynikajúcimi hereckými výkonmi a originálnymi bábkovými postavami. Každé predstavenie prinieslo úplne iný zážitok a u divákov poriadne zarezonovali.

Divadlo sa zúčastnilo na prestížnych festivaloch v rôznych častiach Európy, kde získalo uznanie a pochvalu za svoje umelecké výkony. Ocenenia, ktoré získalo, sú potvrdením ich vášne venovanej divadelnému umeniu.

Bez divákov by však tento úspech nebol možný. Každé predstavenie, každá aplauzovaná scéna či ovácia z hľadiska bola pozitívnou spätnou väzbou a vytvorila spoločný zážitok, čo posúvalo a posúva divadlo vpred. 

S rekonštrukciou a rozšírením budovy, ktorú realizuje Bratislavský samosprávny kraj, sa v roku 2024 začne pre Bratislavské bábkové divadlo nová kapitola a to na staronovej adrese na Dunajskej ulici. 

Župné bábkové divadlo je v záverečnej fáze obnovy a modernizácie

Komplexne zrekonštruovaná bola pôvodná časť divadla a pristavaná bola aj úplne nová budova, teda divadelná sála a foyer vo dvore. Bábkač má po novom aj výťah a zelenú strechu umiestnenú práve nad sálou divadla čo prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie aj chladenie budovy, plus zvýši zvukovú izoláciu.

Okrem javiska a hľadiska má divadlo už aj zázemie pre hercov, šatne, skúšobný priestor, kancelárie pre zamestnancov a umelecké dielne. Premenou prešlo foyer, ktoré bude nielen vstupnou bránou do divadla, ale fungovať tu bude detská cukráreň s interaktívnymi prvkami. Na stenách sa budú môcť návštevníci začítať do stručnej histórie divadla. Nový workshopový priestor vznikol pod strechou na 4. poschodí a divadlo bude mať aj otvorený depozitár bábok, kam môžu návštevníci nahliadnuť a zistiť všetko o tom ako vznikajú bábky.

Rok 2023 bol pre Bratislavské bábkové divadlo výnimočným a silným rokom, plným umenia a inovácií. Každý úsmev na tvárach malých i veľkých divákov je pokračovaním príbehu, na ktorý je hrdý aj zriaďovateľ divadla Bratislavský kraj. Aktuálne sa pripravuje nová sezóna 2024/2025, ktorá sľubuje ešte viac vzrušujúcich momentov, zaujímavých postáv a prekvapujúcich príbehov.