Zviera nie je vhodným vianočným darčekom, často končí na ulici. Alternatívou je aj virtuálna adopcia

1037

Zviera nie je vhodným vianočným darčekom, často končí v útulkoch či na ulici, upozorňuje občianske združenie Sloboda zvierat. Poukazuje tiež na to, že dopyt po živých darčekoch podporuje množiteľov a priekupníkov zvierat a ich nekontrolovaný anonymný predaj zvierat cez internet.

„Zviera je živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model ani vrátiť. Je to záväzok na dlhé roky. Odrádzame najmä od živých prekvapení bez predošlej dohody s obdarovaným,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Kapacity slovenských útulkov sú podľa nej celoročne naplnené, pretože počty prijatých zvierat sú vyššie ako počty adopcií. Len útulok Bratislava Polianky prijal od začiatku roka 1769 psov a mačiek, pričom nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo nájsť dosiaľ 997 zvieratám.

Dopyt po živých darčekoch navyše podporuje množiteľov a priekupníkov zvierat. „Masoví producenti šteniat a mačiat chovajú rodičov aj mláďatá v krutých podmienkach, ktoré nie je možné kontrolovať, pokým štát nezavedie povinnú registráciu chovov spoločenských zvierat a nezačne regulovať ich internetový predaj,“ tvrdí Sloboda zvierat. Práve to žiada v aktuálnej kampani s petíciou za zmenu legislatívy. Útulky vyzývajú všetkých serióznych záujemcov o zvieratá, aby namiesto kúpy zviera adoptovali. Ako vysvetľujú, adopcia nielen daruje domov, ale uvoľní miesto v útulku pre ďalšie zviera v núdzi.

Alternatívou je aj virtuálna adopcia

Prostredníctvom projektu Slobody zvierat Miláčik na diaľku pomáhajú darcovia najmä zvieracím pacientom, seniorom a tým, ktorí nemajú šťastie pri hľadaní nového domova a v útulku strávia dlhý čas.

Zdroj: www.adopcia.slobodazvierat.sk

Zdroj: TASR