1. Máj: Deň otvorených ateliérov 2021 predstaví kultúrnych robotníkov online

929

Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka počas celodenného streamu odpremiéruje nové relácie, predstaví ateliéry, aj vynovený park pod Palmou. Prinesie hudbu, detské divadlo, a diskusiu o kultúrnych robotníkoch 21. storočia.

Virtuálni návštevníci sa môžu tešiť na živé vstupy zo štúdia NCTV. Online prehliadka predstaví – tak ako každý rok – rôznorodú prácu ľudí z ateliérov – maliarov/ok, návrhárov/ok, architektov/iek či tlačiarov/ok. Areálom prevedie programová riaditeľka Paula Poštolková a PR manažérka Simona Papšová.

Diváci budú mať unikátnu možnosť pozrieť si po prvýkrát dokument Suť na Park, ku ktorému v štúdiu viac porozpráva Lucia Luptáková z Nadácie VÚB. Hlavný partner živej kultúry v Novej Cvernovke nám pomohol premeniť suť na nový verejný park na Račianskej ulici. Dvadsaťštyri stromov Nová Cvernovka vysadila s podporou Hlavného mesta Bratislavy, Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a Španielskeho veľvyslanectva na Slovensku v rámci iniciatívy 10000stromov.sk

Režisérom prvomájového vysielania bude Matwe Kaščák – hudobný dramaturg kultúrneho centra, ktorý má na starosti aj rozbiehajúcu sa NCTV. “Pripraviť celodenný stream je výzva, obzvlášť v priestore, akým je Nová Cvernovka. Chystáme špeciálne diely našich pravidelných relácií na NCTV, natáčame ateliéry, ľudí, divadlo, uvedieme aj spot a rôzne audiovizuálne prekvapenia.”

Hlavná diskusia otvorí tému budúcnosti kultúrneho a kreatívneho priemyslu 21. storočia, kultúrnej ekológie a Nového európskeho Bauhausu – medzinárodnej iniciatívy, ktorá spája udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít aj investícií.

V štúdiu moderátorky privítajú na rozhovor viacero zaujímavých hostí. Braňo Čavoj porozpráva o plánoch a projektoch Nadácie Cvernovka. Michal Janák porozpráva o práci architekta v ateliéri Plural. O divadle v Novej Cvernovke povie viac dramaturgička Janka Smokoňová, a z Platfromy pre súčasný tanec dorazí Soňa Kúdelová.

V jednom zo vstupov uvedú tí najpovolanejší knihu Nepredať! Zveľadiť!. Kristína Uhráková z ateliéru Pressink a Michal Líner z ateliéru Časopriestor prezradia, v čom spočívala ich práca – grafickej dizajnérky a fotografa – na publikácii, ktorú Nadácia Cvernovka vydala v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Súčasťou vysielania bude aj špeciálne vydanie History Kabinetu, ktoré priblíži, ako vznikol Sviatok práce. Michal Havran a jeho hosť odhalia, ako sa menil význam štátneho sviatku, ktorý má pre mnohých ideologický charakter. Cyklus dramatizovaných a autorských čítaní zo súčasnej slovenskej literatúry Čau o piatej predstaví doposiaľ nevydané dielo Ballu.

Tohtoročný program prvomájových zatvorených ateliérov nezostane virtuálnym  návštevníkom nič dlžný ani hudobne. Odpremiérujú nové interveNCie – umelecké vystúpenia z netradičných priestorov Novej Cvernovky, Blame Your Genes zahrá z internátnej kuchyne, Alica Volf pri bistre Dvanásť Duší, a hardcorová kapela Kultúra smrti v unikátnom setupe v hlavnej sále. V spolupráci s ateliérom Atom, kde sídli vydavateľstvo ajlavmjuzik, predstaví trojica Eremen, Petijee a Joe Trendy – skladbu po skladbe – album Únikový východ II. Záver streamu preberie Nočná, ktorá bude až do rána spríjemňovať online svet súčasným technom a rôznorodou tanečnou elektronikou.

Aj tentokrát sa budú diváci môcť zapojiť cez sli.do pomocou #1MAJ alebo prostredníctvom originálneho kvízu 2.0 na facebooku, v ktorom si Nová Cvernovka otestuje vedomosti svojich skalných fanúšikov.

Celodenný live stream je možné sledovať na online platformách Novej Cvernovky.
YouTube: https://youtu.be/RJo03Yy0Cks

Facebook: https://www.facebook.com/novacvernovka 

Fotografie: https://www.flickr.com/gp/novacvernovka/0B0N87

Facebook event: https://fb.me/e/BktE6Bfx

Fungovanie kultúrneho priestoru môžete podporiť kúpou lístku bez miestenky: https://goout.net/cs/listok-bez-miestenky/szhvyer/

Zdroj: TS