Chladné počasie spôsobilo výrazný pokles peľu v ovzduší na celom území

399

Veľmi chladné počasie v uplynulom týždni spôsobilo výrazný pokles peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Peľová sezóna brezy sa v teplejších oblastiach pribrzdila natoľko, že väčšinu dní peľ brezy v ovzduší nedosahoval alergiologicky významné hladiny. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Denné koncentrácie peľu brezy dosahovali začiatkom týždňa vysoké hodnoty v Bratislave a Trnave, na ostatnom území sa peľ brezy vyskytoval len v nízkych koncentráciách. Ojedinele sa v ovzduší stredného a východného Slovenska vyskytoval peľ liesky a jelše, avšak vo veľmi nízkych koncentráciách. „Poklesli aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľu jaseňa a topoľa,“ dodala Lafférsová.

Peľová sezóna brezy sa naplno rozbehne po predpovedanom oteplení, nárast denných koncentrácií predpokladajú odborníci aj v chladnejších oblastiach Slovenska. „Peľ brezy bude najsilnejším a najdôležitejším alergénom najbližších týždňov. V ovzduší sa bude vyskytovať aj peľ javora, jaseňa, topoľa, hrabu, duba, buka a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb,“ vysvetlila Lafférsová.

Zdroj: TASR