8. máj. Výročie víťazstva nad fašizmom

2268
Výročie víťazstva nad fašizmom

Druhá svetová vojna bola najväčším ozbrojeným konfliktom v našich dejinách a zomrelo v nej odhadom 50 až 60 miliónov ľudí.

„Pre väčšinu z nás je život v mieri samozrejmosťou. Seniori vyššieho veku sa ešte azda dokážu rozpomenúť na udalosti spred 79 rokov, kedy sa ukončila jedna z najtragickejších udalostí v dejinách ľudstva – Druhá svetová vojna. Ostatní o týchto udalostiach vieme iba z učebníc, z médií a z rozprávania,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Droba pripomenul, že išlo o neopísateľné utrpenie, hlad, biedu, dennodenný strach o život, smrť nie len na fronte, ale aj medzi civilnými obyvateľmi. „To je výpočet vojny, ktorá v histórii nemá obdoby. Opatrujme v našich srdciach úctu ku všetkým bojovníkom proti nacizmu a fašizmu a nezabúdajme na hrôzy vojny, pretože iba tak existuje nádej, že sa podobné udalosti nezopakujú.“

Podľa bratislavského župana v čase druhej svetovej vojny sa musel spojiť celý demokratický svet, aby spoločne dokázal zabrániť plánu vyhladenia celých národov a rás a z pohľadu nášho kontinentu, aby zabránil záhube európskej civilizácie.

„Je to súčasť našej histórie, ukážka odvážneho ducha Slovákov a národov žijúcich na našom území. Výročie ukončenia Druhej svetovej vojny považujem za vhodný moment na opakovanie a zdôrazňovanie potreby a významu spoločného mierového úsilia Európy o jednotu a spoluprácu, ako memento a nekončiace varovanie všetkých generácií pred hrôzami vojny. Na význam zápasu za slobodu a život v mieri nemôžeme rezignovať. Ako predseda samosprávneho kraja a teda ako politický reprezentant občanov konkrétneho územia budem vždy presadzovať vzájomnú úctu a potrebu medziregionálnej spolupráce. Vždy s vedomím spoluzodpovednosti za rozvoj demokracie, ktorej výsledkom je mier, sloboda a bezpečný život občanov,“ uzavrel Juraj Droba.