Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva. Každá papierová vreckovka či utierka má ekologickú stopu. Čas od ich použitia po vyhodenie do koša nezodpovedá času a náročnosti ich výroby z dreva. Poukázala na to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).
Papier je druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí. Vyrába sa z neho veľa výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálne sa plastové obaly nahradzujú tými papierovými. „Ich vlastnosti, ktorými sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva,“ uviedla agentúra. Zároveň stúpa dopyt po dreve a je značná spotreba zdrojov pri jeho spracovaní.
SAŽP vysvetľuje, že papier vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík a oxidy uhlíka prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že znásobujú skleníkový efekt. Vreckovky, ako jeden z najčastejšie používaných jednorazových papierových výrobkov, sú príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín. „Tieto výrobky sú vyrobené v poslednej možnej fáze recyklovania papiera. Jednoducho povedané, z nich už ďalší papier nebude,“ skonštatovala agentúra.
Zdroj: TASR