Svetový deň včiel

2009

Keď zahynie posledná včela, ľudstvu zostanú štyri roky existencie – známy výrok Alberta Einsteina poukazuje na dôležitosť opeľovačov v našej krajine. Rovnako má na to upozorniť aj Svetový deň včiel.

Tento deň bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov (OSN) dňa 20. decembra 2017. Prostredníctvom neho chce OSN zvyšovať povedomie o dôležitosti včiel a iných opeľovačov, ich ohrozeniach, ako aj o ich prínose pre udržateľný rozvoj.

Svetový deň včiel oslavujeme 20. mája a viaže sa k dátumu narodenia slovinského včelára Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorý bol v roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni.

Včiel vo svete ubúda

Včiel a včelstiev na svete značne ubúda, príčinou sú najmä aktivity človeka. Nedostatkom kultúrne chovaných včelstiev trpia hlavne krajiny Európy. Spôsobuje to nízka rentabilita profesionálnych včelárskych hospodárstiev. Tie ovplyvňujú nízke ceny dovozového medu na globálnom trhu. Ale aj výrazné medziročné výkyvy v produkcii medu spôsobené zmenami klímy a krajiny. V neposlednom rade ovplyvňujú chov včiel zvýšené náklady na obnovu početného stavu včelstiev v súvislosti s ich zvýšenými úhynmi.

„Pandemický rok 2020 bol pre slovenských včelárov mimoriadne náročný. Výrazné poklesy sme zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medov. Celkovo úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku. Počas zimy prišli slovenskí včelári o 20% včelstiev, čo predstavuje približne 60 000 včelích rodín. Komplikácie zaznamenávame aj pri tvobe legislatívy zo strany štátnych inštitúcií. Pri ich príprave by sme privítali užšie zakomponovanie ľudí s praxou i odbornými znalosťami z radov samotných včelárov. Čoraz častejšie sme totiž svedkami schválených predpisov, ktoré včelárom nepomáhajú, či sú prakticky nerealizovateľné, ba dokonca rozvoju včelárstva na Slovensku začínajú škodiť,“ povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV).

Vedecké štúdie hovoria, že až 75 % druhov plodín a 90 % druhov kvitnúcich rastlín závisí na opeľovačoch. Väčšinu opelenia v Európe zabezpečuje domestikovaný druh včely medonosnej.

Deň včiel v bratislavskej ZOO

Zoologická záhrada Bratislava prepojí sobotňajší Svetový deň včiel s Medzinárodným dňom biodiverzity, ktorý pripadá na 22. mája. Súčasťou aktivít, ktoré sa uskutočnia od 10.00 h do 17.00 h, bude prezentácia včelárstva, ukážky včelárskych potrieb i ochutnávka včelích produktov. „Pripravená je aj diskusia o dôležitosti včiel a ostatných opeľovačov. Pre deti sú pripravené pohybová a areálová hra, výroba sviečok či kvetinových bômb, maľovanie na tvár. Súčasťou akcie bude tiež ZOOLOVOC pre zvieratá v zoo,“ informovala o tom vedúca odboru marketingu a vzdelávania ZOO Bratislava Diana Dúhová.

Prezidentka: Včely potrebujú našu ochranu

Sobotný Svetový deň včiel je príležitosťou si uvedomiť, že včely potrebujú našu ochranu. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti. Poznamenala, že osud včiel závisí aj od správania sa ľudí k životnému prostrediu.

„Dnes vieme, že tieto výnimočné tvory sú nielen usilovným výrobcom medu a ďalších produktov, ale predovšetkým sú nenahraditeľnou súčasťou ekosystému našej planéty. Ak by včely vyhynuli, hrozil by taký istý osud aj nám,“ skonštatovala hlava štátu.

Včely chovajú aj v Prezidentskom paláci, aktuálne má štyri včelie rodiny. Čaputová pripomína, že včelárstvo patrí k tradičným remeslám a nie náhodou sa tento drobný tvor v románe Tisícročná včela stal symbolom našej vytrvalosti.

„Včely si získali naše sympatie svojou pracovitosťou, ale tiež schopnosťou spájať sily a robiť všetko v prospech svojho spoločenstva. Jedna včela za svoj niekoľkotýždňový život nazbiera polovicu čajovej lyžičky medu. A predsa je ho napokon dosť pre celé ľudstvo,“ uzavrela prezidentka.

Zdroj: TASR, Slovenský zväz včelárov, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenský rozhlas