Dnes je deň otvárania studničiek. Nie všetky studničky v lesoch sú však odporúčané ako pitné

897
Lesná cesta pod Malým Slavínom
Lesná cesta pod Malým Slavínom

Deň otvárania studničiek je prastarý slovanský zvyk, ktorý sa pripomína v období Turíc, sviatku vstupu do letného obdobia a v kresťanskej tradícii sviatku zoslania Ducha Svätého na apoštolov zhromaždených v Jeruzaleme. Počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.

Nie všetky studničky na území mestských lesov v Bratislave je možné oficiálne odporučiť ako pitné. Upozorňuje na to mestská organizácia, ktorá sa odvoláva na výsledky tohtoročného rozboru vody zo studničiek. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Pri niektorých studničkách je problém len nevyhovujúce pH, čo pri občasnom užití nemá vplyv na zdravie. Pri ďalších sa našla aj prítomnosť baktérií, hoci v malom množstve. Preto ich nemôžeme oficiálne odporučiť ako pitné,“ konštatujú mestské lesy.

Medzi pitné studničky patrí Partizánska lúka a II. kameňolom, ale tiež Šenkárka (nevyhovujúce pH). Ako nepitné vyšli z tohtoročných rozborov Železná studnička II. rybník, Slalomová lúka, Dlhá lúka – Pod dubmi, Johanka, Máriin prameň, Jarošová, Malý Slavín, Zbojnička, Himligárka či Chladná.

Štandardy na pitnú vodu sú veľmi prísne a skúma sa celkovo 24 rôznych parametrov (baktérie, mikroorganizmy, pH, dusitany, ale aj pach či zafarbenie). Ak je čo i len jeden parameter mimo normy, voda je označená ako nepitná.

Zdroj: TASR