Tento rok minimálne o dva týždne skôr dozrievajú prvé jahody. Ich pestovatelia v týchto dňoch už otvárajú svoje sady, aby privítali prvých zberačov. Populárne samozbery jahôd môžu spotrebitelia zažiť na viac ako 40 miestach Slovenska.
Nezvyčajne teplá jar urýchlila rast plodín a tak aj prvé samozbery jahôd sú posunuté dopredu o 2-3 týždne skôr než obvykle. Druhým výkyvom tohtoročného počasia, na ktorý zareagovali aj jahody, sú jarné prízemné mrazy. Pestovatelia robili maximum, aby v čase kvitnutia ochránili budúcu úrodu. V sadoch zohrievali vzduch sviecami, sadenice zakrývali textíliou, dokonca na boj so studenými nočnými teplotami nasadili aj vrtuľníky, ktoré stláčali teplejší vzduch smerom k zemi. Ani to však všade dostatočne nepomohlo, a tak jahôd v tomto roku pozbierame približne o 40% menej, ako pestovatelia predpokladali.
Prvé jahodoviská sa otvárajú pre zákazníkov už po tieto dní. Tradične sa začínajú samozbery na juhu a juhozápade Slovenska, postupne sa v ďalších týždňoch pridajú lokality vo vyšších nadmorských výškach. Celkovo v tomto roku bude pre zberačov pripravených viac než 40 jahodovísk na Slovensku.
Jahody kvitnú a dozrievajú v 3-4 fázach. Tie prvé bývajú väčšie a je o ne prirodzene najväčší záujem, keďže po roku prichádza čerstvá a zdravá úroda zo slovenských polí. Jahody v neskorších fázach dozrievania sú síce menšie, ale zato šťavnatejšie a sladšie. Ideálne sú napríklad na domácu výrobu džemov. Pokiaľ bude dostatok slnka a pre jahody optimálnej vlahy, tak plody môžu nabrať ešte viac na cukornatosti a veľkosti.
„Pre pestovateľa je to aj forma zadosťučinenia, keď vidí, aké množstvo zákazníkov príde na oberačku jahôd. My sme tomu veľmi radi, pretože spotrebiteľ si môže sám nazbierať chutnú úrodu a nám zase pomôže so zberom, keďže pre nedostatok brigádnikov by sme neboli schopní pozbierať celé množstvo jahôd za sezónu. Navyše, kontakt spotrebiteľa a pestovateľa, zviditeľňovanie lokálnej produkcie je presne to, čo potrebujeme,“ hovorí predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.
Niektorí pestovatelia budú musieť premietnuť časť nákladov na protimrazovú ochranu aj do cien. Tam, kde s mrazmi bojovali, pôjdu ceny hore približne o 5-7%. Tí pestovatelia, ktorých mrazy veľmi nepostihli, ceny zvyšovať neplánujú.
Podľa Situačnej a výhľadovej správy sa jahody na Slovensku pestujú na rozlohe okolo 200 ha /rok 2021 – 182 ha, rok 2022 – 205 ha/ pri produkcii okolo 1000-1500 ton jahôd.
Jahody každoročne otvárajú sezónu samozberov, ktoré z roka na rok naberajú na popularite. Niektorí slovenskí pestovatelia spolu s jahodami ponúkajú na samozber aj hrášok a postupne s dozrievaním úrody aj ostatného druhu ovocia prídu na rad marhule, broskyne, čerešne a neskôr aj jablká.
V Bratislavskom kraji môžete samozber využiť tradične medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom, pri Rajke či vo Veľkých Levároch.
Zdroj: Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora