Ružový mesiac: Pravidelné preventívne gynekologické prehliadky sú základom prevencie ženského zdravia. 

500

Október je Ružový mesiac. Celý mesiac je zameraný na zvyšovanie povedomia o rakovine prsníka, podporiť ženy k preventívnym prehliadkam a podporiť výskum v tejto oblasti. 

Samovyšetrenie prsníka je neodmysliteľnou súčasťou prevencie a malo by sa vykonávať každý mesiac ideálne niekoľko dní po menštruácii. 

Žena by sa mala postaviť pred zrkadlo, pozorovať vzhľad, tvar prsníka, farbu pokožky, prípadne jej zvráskavenie. Pri zdvihnutí rúk nad hlavu si všímať, či sa bradavky nevťahujú do prsníkov, a tiež prípadné zmeny veľkosti a tvaru prsníkov. 

Prsníky si prehmatávajte krúživým pohybom za pomoci brušiek stredných troch prstov od vonka smerom k bradavke. Nezabudnite na prehmatanie oblasti pazuchy a pod kľúčnou kosťou.

Je vhodné si prsník vyšetrovať aj v ľahu, taktiež krúživým pohybom na prehmatanie hlbších štruktúr.

Skontrolujte si oblasť bradavky a môžete ju mierne zatlačiť a sledovať prítomný výtok.

Nahmatanie hrčky, začervenanie kože, zmena farby kože, pomarančová koža, vtiahnutie kože, výtok z prsníka, ekzém bradavky, vtiahnutie bradavky, bolesti prsníka /prsníkov, prípadne akákoľvek zmena prsníkov a ťažkosti, ktoré ste si všimli konzultujte so svojím gynekológom a nebojte sa navštíviť lekára. 

Nahmatanie hrčky nemusí hneď znamenať onkologické ochorenie, môžu sa vyskytovať aj pri iných abnormalitách, ale aj pri hormonálnych zmenách počas menštruačného cyklu, pri infekciách, pri úrazoch, vplyvom liekov atď. 

Dôležité je, aby ste to nenechali len tak a išli sa dať vyšetriť odborníkom.

Palpačné vyšetrenie prsníkov lekárom je súčasťou gynekologickej prehliadky. 

U mladých žien je súčasťou preventívnej kontroly aj ultrasonografické vyšetrenie prsníkov. Za pomoci zvukových vĺn s vysokou frekvenciou sa pri sonografickom vyšetrení prehliadne prsník a získavame tak vnútorný obraz tkaniva prsníkov. Ultrazvukové vyšetrenie je neinvazívna diagnostická metóda, pričom ultrazvuk preniká cez tkanivá, ale nepoškodzuje ich. 

Ženy na Slovensku už po 40. roku života majú podľa zákona nárok na preventívne mamografické vyšetrenie každé dva roky.

Na Slovensku bol v roku 2019 začatý pozývací populačný mamografický skríning, na ktorý pozývajú poisťovne ženy vo veku 50 až 69 rokov podľa presne stanovených kritérií s cieľom včasného záchytu karcinómu prsníka. 

Mamografia sa vykonáva na vysoko-špecializovaných certifikovaných pracoviskách.

Toto vyšetrenie je neinvazívna metóda, ktorá využíva mäkké röntgenové žiarenie a dokáže odhaliť aj niekoľko milimetrové útvary a zachytiť skoré štádium rakoviny. Vďaka medicínskemu pokroku súčasné rádiologické techniky modernej mamografie pracujú s röntgenovým žiarením tak, že nepredstavujú riziko pre vaše zdravie, práve naopak do rizika kladie žena svoj život ak na mamografickú prevenciu nechce ísť kvôli mýtom a strašiakom. Mamografické vyšetrenie vie odhaliť nádorové ložisko skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať pri vašom samovyšetrení alebo lekárom.

Venujte prosím chvíľu aj svojim prsníkom, môže zachrániť Váš život…