Čataj – Rozhovor s Tatianou Hostiakovou

289
Dizajn bez názvu - 1

Po úspešnom začiatku výskumu v obci Čataj pokračujeme v odhaľovaní histórie a miestnych tradícií, ktoré formovali tunajší kultúrny život. Tentokrát vám prinášame prvý diel rozhovoru s pani Tatianou Hostiakovou, dcérou učiteľa Jána Bagiho, ktorý svojou prácou a láskou k ľudovej tvorbe zanechal hlbokú stopu v živote tejto obce. Pani Hostiaková si s radosťou spomína na detstvo v Čataji, ktoré bolo pre ňu plné tradícií, remesiel a obyčajov, odovzdávaných z generácie na generáciu.

S osobitným citom pani Hostiaková spomína na svoju babku, ktorá sa venovala tvorbe maľovaných ohnísk. Tieto ohniská, charakteristické pre malokarpatské domácnosti, boli zdobené ornamentmi, ktoré neboli len na okrasu. Symboly ako tulipány, srdiečka a ruže predstavovali ochranné a magické motívy, ktoré mali dom ochraňovať a privolať jeho obyvateľom šťastie. Rastlinné motívy, ktoré maľovali čatajské ženy s citom pre farbu a symboliku, boli vyjadrením krásy, života a plodnosti. Práve vďaka babke pani Hostiakovej sa táto tradičná tvorba preniesla aj do jej spomienok, kde sa dochovala ako dôležitá súčasť čatajského dedičstva.

V rozhovore s pani Hostiakovou sme sa však venovali i ďalším témam, ktoré postupne odhalíme v nasledujúcich článkoch. Tento úvodný článok tak prináša len „ochutnávku“ bohatých spomienok, ktoré sme mali možnosť s pani Hostiakovou zdokumentovať. Prostredníctvom tohto a ďalších pripravovaných dielov sa ponoríme hlbšie do života, zvyklostí a obyčajov Čataja – príbehov, ktoré
začíname rozpletať a ktoré vám postupne prinesieme v ďalších článkoch.

O maľovaných ohniskách typických pre región Malých Karpát sa môžete bližšie dočítať :

BAGIOVÁ, Mária, Bohuslav CHROPOVSKÝ, Jarmila PALIČKOVÁ, Alexander MÓŽI a Ľubomíra
VALGANOVÁ. Čataj 750: Vlastivedná monografia z príležitosti výročia prvej písomnej zmienky o obci. 1994. 205 s.
BEDNÁRIK, Rudolf. Maľované ohništia v oblasti Malých Karpát. 1. vyd. 1956. 155 s.