Na premene Komenského námestia budú pracovať architekti z ateliérov N/A, totalstudio, office 110 a kolektív Michala Bogára. Odborná porota ich posunula do druhej etapy súťaže o obnovu námestia v centre mesta, ktoré sa má po rokoch stať opäť miestom so zeleňou s historickými budovami v okolí.
Cieľom súťaže, ktorú vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy, hlavné mesto Bratislava a Generálny investor Bratislavy, je opäť park na toto územie priniesť.
Súčasné námestie sa začalo formovať v súvislosti so stavbou Mestského divadla v r. 1776. Zadná časť divadla ohraničila námestie od západu. V rámci nového usporiadania mesta sa námestie stalo súčasťou III. obvodu a dostalo názov Csákyplatz. Okolo námestia postupne pribudli budovy v štýle historizmu. Na námestí sa zhromažďovali fiakristi, stáli tam aj stajne a rôzne búdy.
Terajšiu historickú budovu mestského divadla postavili v roku 1886 a priestor za divadlom medzi Andreasgasse (dnes Gorkého ulica) a Rosengasse (dnes Jesenského ulica) premenil v roku 1895 Bratislavský okrášľovací spolok na park.
Budovu divadla z konca 19. storočia postavili podľa návrhov architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. V roku 1912 odhalili v parku pamätnú fontánku grófa Štefana Pálffyho, ktorej časť je zachovaná v Galérii mesta Bratislavy. Pôvodným názvom bolo Pálffyho námestie, no od roku 1932 sa názov zmenil na Komenského námestie.
Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy