Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších informácií o vakcínach, ktorými sa u nás očkuje.
Očkovanie proti koronavírusu je celosvetová téma. Na Slovensku sa v súčasnosti používajú tri vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou. Každá má svoje špecifiká a líšia sa vo viacerých atribútoch. Spája ich, že sú potrebné dve dávky a žiadna z nich nie je vyrobená zo samotného vírusu COVID-19. Rozdiely sú napríklad v ich účinnosti. Vakcína od Pfizer Biontech znížila počet symptomatických prípadov až o 95 %.
Pri skúšaní Moderny sa preukázala 94,1 % účinnosť očkovacej látky a AstraZeneca preukázala približne 60-percentnú účinnosť, počet hospitalizácií však znížila až o 94 %. Nežiadúce účinky sú pri všetkých troch vakcínach podobné, avšak rozdielna je ich intenzita. Pri AstraZenece bývajú častejšie ako pri Pfizeri. Môže ísť o bolesť v mieste vpichu, horúčku, zimnicu, bolesti hlavy. Doba, počas ktorej vás budú vakcíny chrániť, nie je známa ani pri jednej, nakoľko klinické skúšanie ešte nebolo ukončené a očkované osoby sa budú ďalej sledovať.
Otázky a odpovede o všetkých troch vakcínach
Kliknutím na názov vakcíny sa dozviete o každej z nich bližšie informácie:
TU sa prihlásite na očkovanie.
Ako je možné, že vakcíny proti Covid-19 boli vyvinuté a otestované tak rýchlo?
Vývoj vakcíny na Covid-19 sa stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch. Sústredilo sa naň enormné množstvo energie a financií, vďaka čomu mohli výrobcovia maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji pracovali. Množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny bolo optimalizovaných a odbyrokratizovaných, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti.
Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne. Za normálnych okolností jednotlivé fázy predklinického a klinického skúšania nasledujú postupne jedna za druhou. V tomto prípade sa spúšťali súbežne – ešte predtým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo. Väčšiemu riziku tak môžu byť potenciálne vystavení dobrovoľníci v jednotlivých fázach klinického skúšania, ale výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná.