COVID-19 ohrozuje aj obličky, počet pacientov s trvalou dialýzou môže narásť

1946

Zahraničné štúdie ukazujú, že približne 18 percent pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnym zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. Po prekonaní infekcie je tak kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť po prekonaní nového koronavírusu za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie.

Koronavírus poškodzuje obličky dvoma spôsobmi. Primárne napáda bunky obličkových klbiek a kanálikov. Sekundárne útočí na obličky cez horúčky, dehydratáciu, covidovú pneumóniu, alebo zasahuje srdce a spôsobuje septický šok. „Väčšina pacientov má zasiahnuté obličky práve sekundárnou cestou, ktorá spôsobuje zlé prekrvenie. Na prekrvenie sú obličky veľmi citlivé,“ vysvetlila nefrologička siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum na Slovensku Monika Alaxinová.

Nedávno bola zverejnená štúdia, do ktorej bolo zapojených 3099 pacientov zo 67 amerických nemocníc, ktorí boli hospitalizovaní na JIS. Z týchto ľudí malo 20 percent (637 pacientov) akútne poškodenie obličiek, ktoré si vyžadovalo dialyzačnú pomoc. Mortalita týchto pacientov v priebehu jedného mesiaca od prijatia bola 55 percent. „Aj na Slovensku sa počet pacientov, ktorí budú potrebovať dialýzu, môže v dôsledku koronavírusu zvýšiť o päť až 10 percent,“ dodala Alaxinová.

Upozornila, že ochorenie obličiek spôsobené koronavírusom môže zostať skryté. Pacienti, ktorí boli hospitalizovaní, by mali podstúpiť kontrolu po troch a potom po šiestich mesiacoch od uzdravenia. „Preventívne vyšetrenie by ale mali absolvovať všetci, ktorí COVID-19 prekonali, takže aj tí, s miernym priebehom,“ spresnila Alaxinová.

Zdroj: TASR