Prečo by ste mali skoncovať s fajčením?

1225

Najsilnejšou motiváciou pre skoncovanie s fajčením je uvedomenie si závažných negatívnych dopadov pôsobenia tabakových výrobkov na vlastné zdravie. Je vedecky dokázané, že fajčenie alebo užívanie tabakových výrobkov výrazne zvyšuje náchylnosť na respiračné, srdcovo-cievne, onkologické a iné ochorenia.

„V kontexte súčasnej koronavírusovej pandémie už možno vyhodnotiť, že tabakový dym má imunosupresívny účinok, vďaka čomu sú fajčiari náchylnejší na infekciu. Predpokladá sa, že cigaretový dym spôsobuje oxidačný stres a reakcie zápalu, čo vedie k väčšej náchylnosti na vírusové a bakteriálne infekcie. Častý a opakovaný kontakt fajčiarov – cesta z ruky do úst – predstavuje možný prenos infekcie,“ uviedla Timea Záluszká z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Požívanie tabakových výrobkov je navyše spojené so zvýšeným rizikom prenosu pri vydychovaní aerosólov, ktoré môžu obsahovať čiastočky vírusu. „Rozhodnutie prestať fajčiť prinesie benefity nielen abstinujúcemu, ale aj jeho najbližším a okoliu. Nefajčiari v priemere žijú dlhšie a v lepšom zdraví. U tehotných žien nefajčenie zvyšuje šancu, že porodia zdravé dieťa, v nefajčiarskej domácnosti zároveň pre deti vytvoríte zdravšie prostredie bez dymu. Dobrou motiváciou sú aj finančné dôvody – ušetrené náklady na tabakové výrobky môžete využiť na chod domácnosti či iné potreby a koníčky,“ podotkla Sylvia Sklárová z Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.

Cigaretový dym obsahuje viac ako 7000 chemických látok a zlúčenín

Užívanie tabaku je výrazným rizikovým faktorom viacerých zhubných nádorov a úmrtí. Cigaretový dym obsahuje viac ako 7000 chemických látok a zlúčením, z ktorých veľké množstvo sa považuje za dokázané karcinogény. „Epidemiologické štúdie doposiaľ dokázali kauzálny vzťah medzi fajčením tabaku a najmenej 14 rôznymi typmi zhubných nádorov. Okrem zhubných nádorov pľúc je fajčenie zodpovedné i za nádory pažeráka, hrtanu a hlasiviek, dutiny ústnej, obličiek, močového mechúra, pankreasu, žalúdka či krčka maternice. Riziko vzniku zhubných nádorov pľúc sa tiež zvyšuje i u nefajčiarov, ktorí sú vystavení účinkom pasívneho fajčenia,“ upozornil Mgr. PhDr. Robert Ochaba, PhD., MPH, vedúci Odboru podpory zdravia ÚVZ SR.

Nádorové ochorenia sú po chorobách obehovej sústavy druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku s podielom 25,9%. Najčastejšou príčinou úmrtí u mužov bol zhubný nádor priedušnice, priedušiek a pľúc (21,2%). U žien išlo v tomto prípade o tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí (10,9%), a to po zhubnom nádore prsníka (17,1 %)  a zhubnom nádore hrubého čreva a konečníka (13,8%).

Kde nájdete pomoc pri odvykaní

Odborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva radia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od tabaku. Ľudia, ktorí majú záujem prestať fajčiť, sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia – 0908 222 722. Je k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 hod.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR