Ako bude prebiehať tohtoročný zber vianočných stromčekov?

1679

Aby sme sa po sviatkoch vyhli každoročnému problému s westernovo rozfúkanými stromčekmi po uliciach Bratislavy, prichádza hlavné mesto Bratislava v rámci zberu stromčekov s dvoma novinkami.

Stromčeky budú zbierať podľa harmonogramu, v rámci ktorého sa budú z jednotlivých mestských častí odvážať pravidelne v presne určené dni od 7.1. do 12.2. 2021.

Tento rok hlavné mesto otestuje aj úplne nové riešenie, ktorým sú ohrádky na stromčeky. Inšpirovali sa zahraničnými mestami, kde sa systém ohrádok na zabezpečenie čistejších verejných priestorov už osvedčil. Tento rok systém pilotne mesto zaviedlo v Lamači, kde je k dispozícii takmer 50 drevených ohrádok, ale žiadna mestská časť neostane bez ohrádky. Prehľad všetkých tohtoročných ohrádok nájdete TU. Po sezóne ohrádky mesto rozmontuje a využije opäť budúci rok.

Ak vo svojom okolí ohrádku nemáte, tak stále platí, že ak bývate v bytovke, stromčeky môžete ukladať na obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu a v prípade rodinných domov zas budete môcť stromčeky uložiť na zberné hniezda triedeného zberu.

Odvoz stromčekov z ohrádok ako aj z obvyklých miest od 7.1. do 12.2. 2021 podľa harmonogramu nasledovne:

  • Pondelky – Staré Mesto
  • Utorky – Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa
  • Stredy – Nové Mesto, Rača, Vajnory
  • Štvrtky – Dúbravka, Karlová Ves, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica
  • Piatky – Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo

A nezabudnite stromček pred vyhodením odzdobiť. Vyzbierané vianočné stromčeky mesto materiálovo zhodnotí v kompostárni.

Zdroj: Bratislava – hlavné mesto SR