Ako Ďalej po pandémii? OSN varuje pred vojnou, ktorú si ľudstvo zvádza s prírodou

1543

Svetoví lídri rokovali v rámci online 5. zasadnutia Environmentálneho zhromaždenia Programu OSN pre životné prostredie o posilňovaní aktivít v prospech prírody, udržateľnom rozvoji a budovaní odolného post-pandemického sveta.

Minister životného prostredia Ján Budaj hovorí o precedense, aký sme nezažili v novodobej histórii. „Náhle spomalenie ekonomiky spôsobuje zníženie tlaku na životné prostredie a pokles znečisťujúcich látok. Samozrejme, toto nie je cesta, ktorá je dlhodobo udržateľná. Je potrebné nájsť kompromis medzi jednotlivými piliermi udržateľného rozvoja,“ zdôraznil.

Posilňovanie klimatických zmien, ničenie prírodnej rozmanitosti a znečisťovanie životného prostredia vedú k tomu, že sa zo Zeme stane neobývateľná planéta.

Generálny tajomník OSN António Gutteres pri príležitosti zverejnenia správy OSN nazvanej „Uzmierovanie s prírodou“ vyhlásil, že ľudstvo zvádza nezmyselnú, samovražednú vojnu proti prírode, ktorá spôsobuje ľudské utrpenie, enormné ekonomické straty a zároveň urýchľuje skazu života na Zemi.

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia