V stredu 21. apríla sme otvorili Malokarpatskú knižnicu v Pezinku nie iba ako výdajné okienko.
Dovtedy naše knihovníčky chystali objednávky, upratovali knižný fond a doháňali resty, ktoré sa počas bežnej prevádzky knižnice vždy nahromadia. Teraz však návštevníci knižnice môžu vstúpiť do oddelení a sami si vybrať knihy priamo z políc.
Stále platia isté obmedzenia. Študovňa je zatvorená, nie je možné využívať počítače knižnice, ani si čítať v čitárni. Taktiež nefunguje herňa, ktorú obľubovali naši najmenší.
Teraz máme knižnicu „z rýchlika“. Počet čitateľov v knižnici je obmedzený na 1 osobu na 15 m2. Taktiež sme obmedzili čas strávený v knižnici na maximum 15 minút. Knižnica je v režime „vezmi a choď“.
Vďaka podpore Fondu na podporu umenia postupne pribúdajú nové tituly, ktoré nahradia staré vyradené. Veľa kníh nám však pribudlo aj vďaka našim čitateľom, ktorí knižnici darovali často úplne nové knihy. Stále prebieha aj projekt „Daruj knihu knižnici. Bude pre všetkých“. Jednoducho, čitatelia sa môžu tešiť, bude to pribúdať!
Pokračujeme aj v započatom cykle Čitateľský denník Dada Nagya. Môžeme sa teda tešiť aj na nové a nové knižné tipy.
Pokračujeme v tvorbe literárnych kvízov. Naši detskí čitatelia si už mohli overiť, ako pozorne čítali napríklad rozprávky Boženy Němcovej, alebo príbehy muflóna Ancijáša. Tiež mohli prevetrať aj znalosti o Danke a Janke, či Pippi Dlhej Pančuche. V najbližšej dobe sa môžeme tešiť na kvíz o Mimi a Líze.
S otvorením knižnice sme opäť sprístupnili aj našu malú výstavnú sieň. Aktuálnu výstavu Chráňme si dedičstvo predkov: Viničné, vystrieda výstava obrazov Františka Hrtúsa, rodáka z Kysúc, ku ktorému sa hrdo hlási náš región, pretože väčšiu časť života prežil v Modre. Vychodil strednú školu v Liptovskom Mikuláši, pracoval v moravských baniach, absolvoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Trnave u Rudolfa Horňáka a Ladislava Čecha. Učil, žil a tvoril v Modre, kde sa aj inšpiroval modranskými zátišiami a zákutiami. Maľbe sa venoval popri zamestnaní. Po úspešných výstavách začal pracovať ako umelec v slobodnom povolaní. V jeho tvorbe možno rozpoznať dekorativizmus inšpirovaný ľudovým umením, od polovice sedemdesiatych rokov sa venoval realistickej krajinomaľbe, portrétu a zátišiu. V posledných rokoch života sa orientoval na prírodný detail.
Výstavu František Hrtús: Na návšteve v Modre otvoríme 21.5. 2021 o 17.00 hod. online prednáškou jej kurátorky PhDr. Silvie Hrdlovičovej, pracovníčky Múzea Ľudovíta Štúra, ktoré nám obrazy Františka Hrtúsa zapožičia zo svojich zbierok. Výstava bude sprístupnená na požiadanie do konca júna.
Zdroj: Malokarpatská knižnica v Pezinku