Ako fungujú parkomaty v regulovaných zónach?

4686

V Bratislave platí v prvých troch lokalitách, Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači, mestská parkovacia politika – Bratislavský parkovací asistent PAAS. Zóny, v ktorých zavedú regulované parkovanie so systémom PAAS, sa majú postupne rozširovať aj do iných lokalít v hlavnom meste. Tento systém vôbec ako prvý informačný systém na Slovensku integruje údaje z piatich štátnych registrov – Registra fyzických osôb, Registra právnických osôb, Registra adries, Katastra nehnuteľností a Národnej evidencie vozidiel – takže registráciu je možné vybaviť si z pohodlia domova cez stránku www.paas.sk.

Je síce pravda, že najkomfortnejšie zaplatíte za parkovanie pomocou mobilných aplikácií, ktoré sú dostupné na https://paas.sk/platba, ak však v aplikáciách nie ste doma, alebo ich práve využiť nemôžete či nechcete, môžete na zaplatenie využiť parkomaty. Parkomaty sa nachádzajú v každej zo spoplatnených zón, v teréne sú označené smerujúcimi tabuľami a ich polohu nájdete aj na mapke po zvolení vrstvy Parkovacie automaty na https://paas.sk/mapa-zon.

Platba pomocou parkomatov je jednoduchá.

  • Parkomat odštartujete tlačidlom štart.
  • Zvoľte kód úseku, na ktorom ste zaparkovali. Štvorciferný kód úseku parkovania je vždy uvedený na zelenej značke umiestnenej v okolí miesta, kde ste zaparkovali.
  • Následne zadajte EČV svojho auta.
  • Zvoľte čas parkovania.
  • Potvrďte údaje a zaplaťte – platba je možná len kartou.

Pri akomkoľvek spôsobe platby, vždy platí, že parkovací lístok je elektronický a je viazaný na EČV. Po zaplatení akýmkoľvek spôsobom sa platba automaticky zaznamenáva do systému a pri kontrole tak systém následne overí, či bol na dané vozidlo vydaný parkovací lístok. To znamená, že ani pri úhrade cez parkomat nemusíte ísť späť do auta umiestňovať žiadny lístoček, ani sa nemusíte k autu vracať.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR