Ako (pohodovo) začať školský rok 2023/24

255

Psychológovia a psychologičky z IPčka pripravili pár odporúčaní, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť začiatok školského roka.

Prázdniny ubehli veľmi rýchlo a o pár dní tu bude prvé školské zvonenie. S príchodom nového školského roka prichádzajú rôzne pocity. Niekto sa teší, niekto menej. A to je úplne v poriadku.

Pripravte sa

Pred začiatkom školského roka si upravte svoj pracovný priestor, kde si budete robiť domáce úlohy a pripravte si všetko, čo potrebujete, aby ste sa cítili pripravení – perá, zvýrazňovače, zošity, kalendár,…Všetko, čo potrebujte na prvé dni v škole si pripravte deň vopred, aby ste mali ráno pokojné a bez stresu.

Plánujte

Plánovanie je užitočná vec, aj keď sa často podceňuje. Zapisujte si dôležité dátumy, úlohy, aktivity, projekty a postupne si ich škrtajte, keď sa vám ich podarí splniť. Vytvorte si vlastný „plánovač“ alebo použite nejaký existujúci. Vďaka tomu budete môcť pracovať so svojím časom a opäť vám to môže pomôcť zmierniť stres a pocit, že nestíhate.

Pripravte sa na rutinu

Školský rok znamená pravidelnú rutinu. Niekedy môže byť náročné sa po rozhádzanom lete znova vrátiť k presnému harmonogramu. Môže to so sebou prinášať únavu, vyčerpanie a frustráciu z toho, že nezvládame všetko tak, ako by sme chceli. Skúste si pred začiatkom školského roka takúto rutinu vybudovať. Nastavte si znova presný spánkový režim, jedzte pravidelnejšie a vyhraďte si čas na to prečítať si niečo z učiva a znova rozbehnúť svoje “školské” schopnosti.

Naučte sa sústrediť

Začiatok nového roka so sebou znova prináša nutnosť sústrediť sa na hodinách, celé ich vedieť presedieť a pozorne počúvať. Nie pre každého je to jednoduché a to je úplne prirodzená vec. Existujú však mnohé veci, na ktoré sa môžeme pripraviť. Ak je niečo, čo vám pomáha sa sústrediť dlhší čas na konkrétnu činnosti alebo získať pozornosť, skúste si to prichystať. Či už to bude antistresová loptička, fidget spinner alebo iné pomôcky. Na internete ich nájdete veľa a je super mať aspoň v prvé týždne so sebou pomocníka, s ktorým pôjdu hodiny ľahšie. 

Nájdite záujem pre učenie

Ak sme celé leto nechali našu myseľ (zaslúžene) oddychovať, niekedy to vie byť náročnejšie sa znova prinútiť k učeniu. Prijímanie nových informácií vie vyvolať mnohé pocity ako frustráciu, hnev a niekedy aj smútok. Aby sme však znova našli záujem pre učenie, môžeme pre to rozhodne niečo urobiť. Ak je nejaká téma, ktorá vás zaujíma, pozrite si o nej niečo. Môžete si to dokonca aj zapísať alebo spracovať a pripraviť sa na výučbu spôsobom, ktorý bude pre vás príťažlivý a prínosný.

Technologický detox

Je prirodzené, že niekedy sme celé prázdniny na sociálnych sieťach alebo máme vždy po ruke mobil alebo počítač. To však v triede nie je možné a niekedy sa z toho môžeme cítiť úzkostlivo. Ale aj to je niečo, na čo sa vieme pripraviť. Môžete si to doma natrénovať a vyskúšať si, či viete vydržať 45 minút bez svojho telefónu a zabaviť sa aj iným spôsobom. Takto budete na prvej hodine pripravení to zvládnuť a venovať sa učeniu.

Zapojte sa

Tento rok môže byť príležitosťou na objavovanie nových záujmov a skúšanie niečoho nového. Zistite si a vyberte niečo z toho, čo by vás mohlo potešiť a napĺňať, napr. mimoškolské aktivity, krúžky, dobrovoľníctvo,… Vďaka tomu môžete spoznať nových ľudí a rozvíjať samých seba v tom, čo vám je blízke.

Hovorte a pýtajte sa

Nemáte sa za čo hanbiť, ak potrebujete pomoc. Pýtajte sa na to, čo potrebujete vedieť, a čomu nerozumiete. Možno sa nechcete pýtať pred celou triedou, pokojne svojho učiteľa/učiteľku alebo spolužiakov kontaktujte individuálne alebo e-mailom a povedzte, čo potrebujete vedieť, vysvetliť alebo si iba utvrdiť. Vďaka tomu môžete zmenšiť stres z učiva, známok a skúšania. Hovorte o tom, čo prežívate s ľuďmi, ktorým dôverujte alebo anonymne na našich linkách pomoci. Je skvelé, keď na to nie ste sami, ale je z vás dvojica pripravená vypočuť sa a hľadať riešenia.

Cieľ

Skúste sa zamyslieť nad tým, čo by ste počas tohto školského roka chceli dosiahnuť. Nejde iba o známky, ale aj o to, čomu by ste sa chceli viac venovať, čo by ste chceli skúsiť, a kam by ste sa chceli posunúť.

Vzťahy

Vzťahy s ľuďmi, ktorých máte radi, sú dôležité. Venujte im čas, doprajte si spoločné zážitky a buďte spolu. Ak ste hanblivý človek, môže to byť pre vás skutočná výzva nájsť si nových priateľov. Je fajn začať napríklad na krúžkoch, keď ľudia zdieľajú rovnaké záujmy.

Ocenenie

Pochváľte sa nielen za výsledok a známku, ale aj za snahu. Známka nie vždy odzrkadlí vaše úsilie. Každý z nás môže mať horší deň a rovnako nám nemusia sadnúť všetky témy, predmety a učivo. To, že sa snažíte, je NAJVIAC a zaslúžite si byť za to ocenení.

Oddych

Doprajte si oddych a spánok, vďaka tomu sa mnohé veci a úlohy zvládajú ľahšie, a vtedy aj náš mozog funguje lepšie.

Rovnováha

Niektorí ľudia šport milujú a iní nie. Štúdium si vyžaduje intelektuálnu prácu, preto je fajn mať rovnováhu medzi intelektuálnymi a fyzickými aktivitami. Nemusíte byť vrcholoví športovci, ale aj pohyb vo forme prechádzky je veľmi užitočný.

Práca so stresom podľa seba

Zvládnuť stres a uviesť svoj život do rovnováhy je dôležitá zručnosť, ktorú môžeme počas života získať. Ľudia sa snažia zvládať stres inak. Športujú, dobre sa vyspia, stretávajú sa s priateľmi po vyučovaní alebo možno radšej pozerajú svoj obľúbený televízny seriál. Je dôležité spoznať to, čo vám pomáha zbaviť sa stresu, aby ste sa o seba postarali a predišli rôznym ťažkostiam. Ak v hľadaní zvládacích techník potrebujte pomoc, skúste sa obrátiť na školských psychológov a psychologičky alebo na našich poradcov a poradkyne anonymne, bezplatne a nonstop na linkách pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci (0800 500 333).

Sme tu pre vás aj centrách krízovej intervencie Káčko v každom krajskom meste na Slovensku (www.ipcko.sk/kacko) a v Klube Machovisko v Bratislave (www.klubmachovisko.sk), v ID klube v Nitre (www.idklub.sk), vo FLEK klube v Trnave (www.flekklub.sk) a KREATE klube v Prešove (www.kreateklub.sk).

Nájdete nás aj na TWITCHI kanál IPckosk a na Discorde IPčko.sk.

#POMOCEXISTUJE

Zdroj: IPčko