Cez víkend budú v Bratislave Dni majstrov ÚĽUV

515
Cez víkend budú v Bratislave Dni majstrov ÚĽUV
Cez víkend budú v Bratislave Dni majstrov ÚĽUV

Sympatizanti a podporovatelia tradičných remesiel budú môcť počas prvého septembrového víkendu zažiť spolu s výrobcami a majstrami ľudovej umeleckej výroby dva intenzívne dni v bratislavskom Starom Meste. Festival Dni majstrov ÚĽUV 2023 po 33. raz ponúkne jedinečnú príležitosť obklopiť sa ľudskosťou a pocítiť silu prepojení životných príbehov a prírodných materiálov.

Majstri remeselníci sa naň chystajú dlhé mesiace, aby mohli svoje poctivé remeselné výrobky ponúknuť širokej verejnosti. Oslavu remesiel venujeme aj detským návštevníkom. V Škole remesiel ÚĽUV zažijú emóciu dotyku s hlinou, drôtom, textilom, drevom či s podmaľbou na sklo s jasným odkazom do budúcnosti – zachovať remeselné zručnosti našich predkov. Programová skladba podujatia reflektuje aj významný UNESCO míľnik – 20. výročie Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Záštitu nad ním prevzala Slovenská komisia pre UNESCO.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 2. – 3. septembra na Hviezdoslavovom námestí, Rybnom námestí a Panskej ulici pred BIBIANOU

Rok 2023 je v ÚĽUV-e rokom prírodných pletív, preto nebude chýbať kreatívna zóna výrobcov pracujúcich s prírodnými pletivami a ukážky výroby zo slamy, šúpolia, z vŕbového prútia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov. Vyše stovka výrobcov a majstrov ľudovej umeleckej výroby zo všetkých kútov Slovenska ponúknu na predaj originálne výrobky a predvedú rozmanité tradičné remeslá, napr. kováčstvo, drotárstvo, dlabanie a štiepanie dreva, drevorezbu, hrnčiarsku výrobu, vyšívanie, výrobu z kože, košikárstvo, paličkovanie čipiek, tkanie na krosnách, zdobenie kraslíc, maľbu na sklo, výrobu hudobných nástrojov a mnohé ďalšie.

Zdroj: Ministerstvo kultúry Foto: uluv.sk