Ako prebiehalo testovanie na koronavírus v Bratislavskom kraji

6194

Bratislavský kraj má za sebou prvý deň testovania na koronavírus. Ľudia väčšinou čakali v dlhých, nezriedka i v niekoľkohodinových radoch. Infikovaných bolo dosiaľ menej ako jedno percento.

Bratislava

Starosta Ružinova Martin Chren krátko pred 18.00 h informoval, že na Ostredkovej, Tokajíckej a Bajkalskej sa minuli certifikáty. Ako tvrdí, v Petržalke už niektoré miesta preto stáli vyše hodiny. „Armáda čakala na nové z tlačiarne z Kremnice. Problém je na celom Slovensku,“ skonštatoval. Účasť na celoplošnom testovaní v Bratislave je podľa Chrena vysoká. „Podľa odhadov z jednotlivých miest to vychádza, že je u nás dosť pod jedno percento pozitívnych. Tak snáď niekomu múdremu napadne, že aspoň v Bratislave toto ‚branné cvičenie‘ o týždeň nemusíme opakovať,“ napísal na sociálnej sieti.

Starostku bratislavského Starého Mesta Zuzanu Aufrichtovú teší, že v mestskej časti využili v sobotu pri celoplošnom testovaní mobilnú aplikáciu a technológiu GIS. „Aplikáciu si pozrelo len za dopoludnie viac ako 30.000 ľudí. Výrazne to pomáha pri logistike akcie. V kombinácii s fyzickou obhliadkou v teréne dokážeme občanov informovať s čo najväčšou presnosťou,“ uviedla.

V Petržalke, mestskej časti s najvyšším počtom obyvateľov fungovalo až 92 odberných miest. Mestská časť žiadala ľudí o trpezlivosť vzhľadom na dodávanie chýbajúcich certifikátov na niektoré z odberných miest.

„Veľmi pekne ďakujem každému, kto sa bol dnes nechať testovať. Je skvelé, že ste sa zúčastnili. Úctivo tiež ďakujem lekárom, zdravotníkom, hasičom, záchranárom, administratívnym pracovníkom a dobrovoľníkom. Určite som na niekoho v zmätku zabudol, som si tým istý. Viem, že ste unavení, vyčerpaní, zmrznutí. Všetci si zaslúžite rešpekt a vďaku, ktorej sa vám nedostane v tej miere ako by bolo hodné. Ta ako sme zvládli dnešok je obdivuhodné a napĺňa ma to pocitom, že to celé zvládneme, napriek všetkým zmätkom a problémom ktoré sme dnes zažili. Zajtra budeme tak odhodlaní ako dnes a verím, že Vrakuňa tak ako dokázala zabrať v ostatných rokoch tak aj zajtra ukáže, že sa na ňu môže Slovensko spoľahnúť,“ uzavrel prvý deň testovania starosta Vrakune Martin Kuruc.

Samosprávy v hlavnom meste počas soboty vyzývali ľudí, aby sa nešli testovať autom na drive-through miesta. Tvorili sa totiž rozsiahle kolóny.

Nízke počty infikovaných

Župa i viaceré bratislavské mestské časti hlásili nízke počty pozitívne testovaných. V piatok a v sobotu bolo na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja otestovaných 1738 ľudí, z toho boli len dva pozitívne prípady (0,1%). Starosta Rače Michal Drotován uviedol, že počet pozitívnych testov bol v sobotu približne 0,3 percenta. V Devínskej Novej Vsi bolo v sobotu 9200 testovaných ľudí, z toho pozitívnych bolo 38 (0,4%). V prvý deň bolo v Lamači celkovo otestovaných 3 701 osôb, z toho 22 s pozitívnym výsledkom (0,59%). V Rohožníku bolo spolu bolo otestovaných 2227 ľudí, z toho s pozitívnym výsledkom bolo 11 testov (0,4%).

Testovanie na Bratislavskej župe (foto: Monika Kováčová)
Senec

Záujem o testovanie v Senci neutíchal ani v podvečerných hodinách. „Odberné tímy išli na 130 percent, odhadujem, že v priemere stihli otestovať 50 až 55 ľudí za hodinu,“ informoval primátor okresného mesta Dušan Badinský. Po situácii predpoludním sa podľa jeho slov stabilizovala situácia so zdravotníkmi, mierne zdržanie podvečer spôsobila absencia testovacích setov, ktoré bolo potrebné doplniť. Pozitivita prípadov je podľa neoficiálnych informácií nízka, pohybuje sa okolo 0,3 percenta, primátor však vidí isté riziko v tom, že takúto pozitivitu zaznamenávajú aj u cudzincov z tretích krajín pracujúcich v logistických centrách okolo mesta. „Otázne je, ako bude možné v podmienkach, v ktorých bývajú, realizovať a monitorovať dodržiavanie karantény,“ naznačil. Badinský si myslí, že záujem o testovanie bude aj v nedeľu (1. 11.). „Minimálne predpoludním bude podľa môjho názoru rovnaká účasť ako v sobotu,“ dodal.

Pezinok

Záujem o testovanie bol aj v Pezinku. V radoch čakali desiatky ľudí. Zatvorený bol drive-in v kameňolome, na dvore základnej školy Orešie bolo množstvo ľudí a na štadióne na Cajle sa čakalo v rade zhruba hodinu. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že negatívne výsledky mali aj všetci ľudia bez domova v nocľahárni.

Malacky

Po podvečernej prestávke sa mierne predĺžili čakacie doby, pri odberných miestach čakalo približne do 100 ľudí,“ informovalo mesto na sociálnej sieti. Predpoludním otestovali v Malackách 2555 ľudí. Pozitívnych bolo 11 z nich. Malačania využívali aj možnosti dať sa otestovať v okolitých obciach.

S testovaním sa bude pokračovať v nedeľu v čase od 7.00 do 22.00 h s prestávkami v čase 12.00 – 12.45 h a 18.00 – 18.30 h. Posledný odber by sa mal byť o 21.30 h.

Karlova Ves (foto: Jana Šantavá)

Staré Mesto (foto: Jana Šantavá)

Trnávka (foto: Monika Kováčová)

Drive-through Shopping Palace (foto: Monika Kováčová)

Trnávka, Saleziáni (foto: Monika Kováčová)

Kramáre (foto: Michal Feik)

Bratislava (foto: fanúšikova BSK)

Takto ste opisovali svoje skúsenosti vy