Ako presvedčiť babku a dedka, aby sa dali zaočkovať

1188

Ak vaši starí rodičia, alebo rodičia, ešte stále váhajú s očkovaním, Ministerstvo zdravostníctva Slovenskej republiky ponúka zoznam argumentov určených špeciálne pre starších ľudí, o ktorých by ste sa s nimi mohli porozprávať.

Okrem nasledujúcich faktov a argumentov im môžete ukázať aj video s lekármi, v ktorom vysvetľujú, že ani veľmi starí a chorí ľudia sa očkovania nemusia obávať.

  1. Starší ľudia mávajú menej časté a miernejšie vedľajšie účinky po očkovaní ako mladší ľudia

Ak sa tvoja babka alebo dedko obávajú, ako zvládnu vedľajšie účinky, upokoj ich, nemusia sa obávať, búrlivejšiu imunitnú odpoveď mávajú predovšetkým mladí ľudia, ktorých telo reaguje na očkovanie intenzívnejšie.

  1. Naopak, Covid -19 je nebezpečný predovšetkým pre seniorov

Až 90 percent úmrtí na Covid tvoria ľudia nad 60 rokov. Ľudia v staršom veku majú najväčšiu pravdepodobnosť ťažkého priebehu, hospitalizácie, potreby pľúcnej ventilácie alebo úmrtia.

  1. Očkovanie je cesta, ako sa opäť bezpečne a bezstarostne stretávať s rodinou

Ak majú starí rodičia pocit, že nikam nechodia, s nikým sa nestretávajú, a tak očkovanie nepotrebujú, pripomeň im, že práve očkovanie je cesta, ako mať možnosť sa opäť bezpečne stretávať so svojou rodinou.

  1. Plné nemocnice sú rizikom pre všetkých, aj pre vnúčatá

Pripomeň, že očkovaním pomôžu nielen sebe, ale aj svojej rodine. Ak nezaočkujeme dostatok starších ľudí hrozí nám, že keď príde ďalšia vlná pandémie, opäť budeme mať plné nemocnice a preťažené zdravotníctvo. A to je riziko pre všetkých.

  1. Najlepšia vakcína je tá, ktorá je k dispozícii

Ak tvoji starí rodičia vyčkávajú na Sputnik alebo nejakú inú vakcínu, skús im vysvetliť, že vakcínu by sme si nemali vyberať podľa sympatií ku krajine, z ktorej pochádza, ale podľa jej dostupnosti a množstve informácií, ktoré o nich máme. A najviac informácií máme práve o tých vakcínach, s ktorými sme aj doteraz očkovali.

  1. Ani veľmi starí a chorí ľudia sa nemusia obávať očkovania

Na očkovanie proti Covidu neexistuje kontraindikácia okrem alergie na jednu z látok, ktoré obsahuje vakcína. Aj keby tvoji starí rodičia mali cukrovku, chronické zlyhávanie srdce, boli po troch infarktoch alebo štyroch cievnych mozgových príhodách, nie je to kontraindikácia. Naopak, starí a chorí ľudia by sa mali dať zaočkovať čo najskôr.

  1. V Írsku alebo vo Švédsku majú zaočkovaných už takmer 100 percent seniorov nad 80 rokov

Počet zaočkovaných seniorov rastie aj na Slovensku, ale mnohé európske krajiny sú v tomto pred nami. A to, že sa blížia až k 100-percentnej zaočkovanosti najstarších skupín je dôkaz, že sa očkovania naozaj netreba obávať.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR