Ako zabrániť vzniku raniek pri nosení ochrannej masky

1586

Zdravotníci musia dennodenne chrániť seba aj pacientov. Masku si denne prikladajú na tvár aj napriek tomu, že im spôsobuje poranenia.

Ochranné masky však dlhé hodiny nosia aj mnohé iné profesie, ako policajti, predavači či kuriéri. Ochranné rúška sú aj povinnou výbavou širokej verejnosti, ktorá na rozdiel od pracovníkov v zdravotníctve nemala skúsenosti s tým, že časté nosenie rúška môže mať aj nepríjemné vedľajšie účinky.

Pod maskou sa zhromažďuje vlhkosť a jej okraje vytvárajú neprirodzený tlak na bunky pokožky. Poškodeniu tváre sa síce nedá úplne zabrániť, no možno ho zmierniť.

Ľudia sa pod maskou potia a preto dochádza k treniu a tlakovému poškodeniu na nose a lícach. Na koži môžu následne vznikať trhliny a tie môžu viesť k infekcii.

Odborníci na poranenia z medicínskych zariadení radia, aby sa ľudia snažili aspoň o prevenciu rán. Poranenia by mali byť podstatne menšie, ak dodržíte určité postupy. Pokožka by mala byť čistá a dobre hydratovaná a sspoň polhodinu pred nasadením masky si na pokožku natrite bariérový krém. Snažte sa raz sa dve hodiny uvoľniť tlak masky na kožu.

Odíďte na bezpečné miesto mimo ostatných ľudí, uvoľnite si masku a znova si očistite pokožku. Pokožku sa snažte udržiavať čistú, suchú a bez potu.

Ak vás maska tlačí, opatrne si ju zložte vždy, keď to situácia dovoľuje. Manipulujte iba s gumičkami, nechytajte tvárovú časť masky a vždy si dôsledne umyte pred a po nasadení masky ruky.