Ako zvládnuť vysvedčenie?

488

Končí školský rok a na 8 týždňov „zamávate“ škole, úlohám, povinnostiam aj učiteľom. Ako to už býva, koniec školského roka býva spojený aj s istou dávkou stresu a tlaku.

Symbolom konca školského roka je vysvedčenie, ktoré vie byť aj poriadnym strašiakom. Môže ovplyvniť to, s akou emóciou na prázdniny vstúpite a ako ich zmení. Mnohí z vás hovoríte o svojich obavách, že sklamete svojich rodičov, aj o tom, že vám známky zmaria nejaké prázdninové plány. Spomínate aj to, že máte obavu, že prázdninami utrpia niektoré vaše vzťahy a priateľstvá. Všetko, čo prežívate v súvislosti s týmto obdobím je v poriadku, len v tom celom nezostávajte sami. Chceme vás podporiť, aby ste nám o svojich pocitoch aj naďalej hovorili.

SME TU: ANONYMNE – BEZPLATNE – NONSTOP na IPčko.sk, Krízovej linke pomoci a na emailovej poradni pomoc@ipcko.sk alebo osobne na bezpečnom mieste pre mladých ľudí v Klube Machovisko alebo v centre krízovej intervencie Káčko Bratislava a Káčko Malacky.

Čo vám môže pomôcť zvládnuť stres spojený s koncom školského roka

ODDYCH – každý deň si doprajte niečo, čo máte radi a pri čom si môžete oddýchnuť (šport, hry, seriál, knihy, nakupovanie,..)

KONTAKT – buďte v kontakte s ľuďmi, ktorých máte radi a chcete s nimi niečo zaujímavé

HOVORTE/PÍŠTE – hovorte alebo píšte o tom, čo prežívate s niekým, komu dôverujete alebo anonymne na našich linkách pomoci

SPOLOČNE – zorganizujte si v triede nejakú spoločnú aktivitu, ktorá nie je spojená so vzdelávaním (piknik, výlet, súťaž, návštevu nejakého podujatia,..)

HRY – zahrajte si spoločne nejaké pohybové, športové, stolové alebo online hry 

POHYB – venujte sa pohybu, ktorý máte radi – vychádzky, šport, turistika,…

VYSPI SA – nedostatok spánku nepomáha. Vieme, že sa snažíte byť super a všetko zvládnete, ale bez spánku to ide ťažšie a všetko trvá dlhšie

SMIECH – pozrite si niečo vtipné, smiech je naozaj výborný spôsob, ktorým uvoľnite fyzické napätie, znížite stres a zvyšujete imunitu.

„ČAS NA STAROSTI“ – naplánujte si počas dňa 15-minútový „čas na starosti“, kde si môžete zapísať svoje starosti a prepracovať ich

PUSTITE SI HUDBU – hudba redukuje stres a má pozitívny vplyv na zdravie

ODMENA – na konci dňa si dajte niečo za odmenu, čo vás poteší- kniha, hudba, film, prechádzka,čokoláda, telefonát,…výber necháme to na Vás 🙂

VYPÍŠTE ALEBO VYKRESLITE SA – dostať zo seba von to, čo nám beží hlavou, a čo cítime, je skutočne uvoľňujúce. Spôsobov, akými to môžete urobiť je niekoľko a je len na vás, ktorý bude pre vás OK. 

DÝCHAJTE – znie to ako klišé, ale funguje to – pomalý a hlboký nádych a výdych pomáha zvládať náročné situácie. 

Pár odporúčaní pre učiteľov

Posledné dni v škole sú rovnako náročné aj pre vás. Vyberte si niektorú z aktivít a strávte posledné dni s vašimi žiakmi v čo najväčšom pokoji, bez stresu a užívajte si vzájomnú prítomnosť.

ZMEŇTE PROSTREDIE – skúste posledné dni v škole stráviť aj inde ako vo svojej triede (knihovňa, exteriér školy, park,…)

ZMEŇTE SI SEDENIE – nechajte ich sedieť na zemi, na tulivakoch, fit loptách,…

ROZHOVORY – koniec roka je príležitosť na otvorenie tém, na ktoré ste možno nemali počas roka čas…doprajte si ho teraz. 

KALENDÁR – urobte si plánovací a odpočítavací kalendár. 

PAUZA – hrajte spoločenské hry, zahrajte si spoločne online hru, čítajte si knihy, počúvajte podcasty alebo audioknihy, niečo si spolu uvarte, urobte si nejaký tematický deň,…

INŠPIRUJTE SA – zdieľajte spoločne niečo, čo vás baví, hovorte o tom spolu a inšpirujte sa navzájom. Napríklad vás „tanečníčk/a“ z vašej triedy môže naučiť nejaká kroky alebo choreografiu, s ďalším si môžete vytvoriť domáce shushi, lebo je v tom dobrý a niekto iný vás zase môže inšpirovať nejakou umeleckou aktivitou. Toto máte šancu zažiť vtedy, keď z nich urobíte „profíkov“ na danú tému alebo oblasť. 

ROZPRÁVAJTE – vytvorte si priestor na zdieľanie svojich spomienok, ktoré sa viažu k tomuto školskému roku. 

AKCIA – naplánujte si niečo spoločné, spýtajte sa, čo by chceli vaši žiaci robiť a ako by chceli tráviť posledné dni. Dajte im môžnosť o tom rozhodnúť a tvoriť plán. 

 Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeš urobiť pre to, aby to tvoje leto (cítiš ten rým?) bolo čo najlepšie. Tento leták preto nevyhoď. Ani na ňom, ako sa povie, nešúp zemiaky. Použi ho vždy, keď sa nebudeš cítiť OK.
Lebo aj to je OK, ak sa necítiš OK.
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeš urobiť pre to, aby to tvoje leto (cítiš ten rým?) bolo čo najlepšie. Tento leták preto nevyhoď. Ani na ňom, ako sa povie, nešúp zemiaky. Použi ho vždy, keď sa nebudeš cítiť OK. Lebo aj to je OK, ak sa necítiš OK.

Pár odporúčaní pre rodičov

Aj pre rodičov tu máme pár odporúčaní, ktoré by mohli byť užitočné v zvládaní najbližších dní. 

PÝTAJTE SA – opýtajte sa vášho dieťaťa na to, aké by chcelo mať leto a snažte sa spoločne vytvoriť letný plán

TÁBOR – netlačte na to, že vaše dieťa musí absolvovať niekoľko táborov, aby ste mali pocit, že jeho prázdniny sú efektívne a dobre využité. Aj oni potrebujú oddych a venovať sa svojim záujmom

POCITY – pomôžte svojmu dieťaťu vyjadriť, čo cíti tým, že vytvoríte bezpečné miesto a porozprávate sa s ním

ČAS – nájdite si čas na naladenie sa na pocity svojho dieťaťa

ODDYCH – povzbudzujte svoje dieťa, aby si každý deň urobilo čas na oddych pri niečom, čo ho baví: pri videohrách, športe, hraní vonku atď.

KAMARÁTI – podporte vaše dieťa, aby zostalo v kontakte so svojimi kamarátmi a poskytnite mu na to priestor

ZNÁMKY – uľahčite svojmu dieťaťu stres z vysvedčenia tým, že budete na známky reagovať pozitívny a podporným spôsobom, hodnotu Vášho dieťaťa nezobrazujú známky. 

STRES – snažte sa zvládať svoj vlastný stres tak, aby ho neprebralo vaše dieťa

Keby niečo…SME TU aj pre Vás na Krízovej linke pomoci 0800 500 333 – www.krizovalinkapomoci.sk