Miestni vinári zachraňujú bratislavské vinice

2714
Foto: Račiansky spolok

V bratislavskej Rači počas víkendov testujú miestni producenti a pestovatelia novinku – ponúkajú zákazníkom víno formou predaja priamo vo viniciach.

Nová vychádzková atrakcia po vzore Viedne je pritom známou už celé roky v jej okrajových štvrtiach – v Grinzigu a Nussdorfe, pričom láka do prírody tisícky turistov.

Predaj priamo vo viniciach si vyskúšali slovenskí vinári v troch viniciach a to v lokalitách Tále, Cídle a Stredný Šínveg. Prekvapilo ich, že zakaždým prišlo množstvo záujemcov o tento druh vychádzky spojenej s relaxom pri pekných výhľadoch na panorámu mesta. V ponuke mali vína lokálnych producentov, nechýbala samozrejme Frankovka modrá, ktorá Raču preslávila, ale ani 100-percentná hroznová šťava, med, zaujímavé jedlá z grilu či pripravené priamo v pahrebe.

V Rači sa zachovalo okolo 130 hektárov obrábaných viníc a tamojšie spolky sa snažia zo všetkých síl 700-ročnú tradíciu pestovania viniča v obci udržať. Vo zvyšných lokalitách mesta je totiž vinohradníctvo až na malé výnimky v Devíne, Vajnoroch či Novom Meste zlikvidované.

Na vybudovanie altánkov pre račianskych vinohradníkov ako aj na vybudovanie Račianskeho vinohradníckeho chodníka prispela aj bratislavská župa v rámci dotačného programu. Vinohradnícku infraštruktúru zároveň buduje Račiansky spolok s podporou BSK.

Zdroj: Račiansky spolok